04 Май 2024събота10:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

СБЖ: Докладът на ЕС е шамар за управляващите

Държавни отличия не бива да се дават за осигуряване на медиен комфорт, смятат от АЕЖ

/ брой: 189

автор:Дума

visibility 143

Констатациите в мониторинговия доклад на ЕП за България не са изненада и за Съюза на българските журналисти. Председателката на СБЖ Снежана Тодорова отбеляза, че "диагнозата" е била ясна и преди годишния Доклад за върховенството на закона в ЕС и не бива да се бавим с лечението. Според нея констатацията "политическият климат в България не е благоприятен за независимите медии" е диагноза, пряко шамаросваща управляващите. СБЖ се надява, че най-сетне ще бъдат задвижени законодателните му предложения в защита на свободата на словото и на журналистическия труд, които вече 3 години "отлежават" в НС.

"Добре е, че тревожната ситуация с журналистиката, медиите и свободата на словото бе откроена и на европейско ниво. Тази картина няма да се промени само от констатации, макар и прозвучали от ЕС. Промяната е наше дело - на цялото българско общество и на журналистите, които държат да отстоят своята независимост и не желаят да бъдат третирани като мисирки, нито ще мълчат пред цинични награждавания за обслужващи властта медийни дейци", коментира Тодорова. Тя смята, че в България има срастване между властта и част от едрите играчи на медийния терен. Според нея поредна илюстрация на това грозно явление е направена в деня, в който бе публикуван докладът - правителството предложи за висока национална награда "за принос в журналистиката" лице, което "оглавява добре обслужваща властта медия". "То има сериозен "принос" за безплодни, но отнели много усилия и ресурси съдебни и други битки срещу СБЖ - най-голямата творческо-синдикална организация на българските журналисти. Това предложение, отправено точно от настоящото правителство и точно в сегашния момент на толкова ниско паднало доверие към него, само по себе си е красноречива характеристика за отровния политически климат, в който сме потопени, и за обидния спрямо всички нас цинизъм, демонстриран ни ежедневно", заявява председателката на СБЖ. Без да се посочва име, се разбира, че става въпрос за издателя на "Труд" Петьо Блъсков, когото правителството, по предложение на културното министерство, предложи за орден "Свети Кирил и Методий".

Остра реакция срещу номинацията има и от Асоциацията на европейските журналисти в България. "Срамно е трудът на вдъхновяващите учители на обществото да бъде приравнен до този на издател, чийто принос за културата най-малкото заслужава сериозно обсъждане. Подобни награди не би трябвало да се дават в замяна на медиен комфорт", пише АЕЖ. От асоциацията смятат, че вместо орден Блъсков трябва да получи акт - заради неподаване на декларация за собственост и финансиране на "Труд". Затова те призовават президента да не подписва указа за награждаването.

По-рано и председателката на СЕМ Бетина Жотева призна, че евродокладът е верен. Тя посочи, че има тенденция медиите в световен мащаб да избират политическа страна, такава имало и у нас - "против" и "за" правителството. Според нея обаче в България имало свобода на медиите. "Това, че на някой му е прекратен договорът или са го уволнили от медия, не са нарушения на върховенството на закона. Каква позиция демонстрира една медия, това закон не го лови, ако не става дума за обществена медия. Всички частни медии говорят спокойно каквото мислят, няма никакви санкции за тях. Анархия е това, което се случва на протестите, не е демокрация", смята Жотева.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1073

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1401

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1372

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1202

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1311

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ