04 Май 2024събота18:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Съживиха" мозъците на над сто животни

Най-дълго издържат елементите на съединителната тъкан и роговицата, установиха експерти от Йейлския университет

/ брой: 206

автор:Дума

visibility 629

Неврофизиолози от Йейлския университет успели да "съживят" мозъците на над сто животни, получени в рамките на около 4 часа след смъртта им. В реанимираните органи са открити милиарди работоспособни нервни клетки. Най-силно разрушени са били те в хипокампа поради силната си чувствителност към липсата на кислород. Много разрушени са били и тъканите, през които е преминавал разтворът.

Въпреки запазването на анатомичната и клетъчна структура, учените не могли да възстановят и функциите на невроглията. Това означава, че съзнанието отсъства, въпреки че мозъкът се смята за жив.

Всъщност малко след спирането на сърцето клетките започват да измират от кислороден глад. Първи се разрушават най-чувствителните към хипоксията неврони. Най-дълго издържат елементите на съединителната тъкан и роговицата - почти три денонощия. С помощта на специални приспособления учените успели да удължат това време. Вече е възможно отделни тъкани и органи да живеят до месец след смъртта, съобщи РИА "Новости".

През април специалисти от Йейл успяха в продължение на 36 часа да поддържат жив мозъка на свиня, отделен от тялото. Учените разработили специална система с подгряващи помпи BrainEx, която защитава изолирания мозък от бързо разлагане, доставя разтвор за изхранването му и използва механизъм за извеждане на течността.

Според експертите разработената от тях технология е важна за изследването функциите на мозъка и откриването на методи за неговото възстановяване след спрян приток на кислород - например при инфаркт на миокарда или инсулт. Върху реанимираните мозъци може да се правят изпитания с лекарства срещу рак и Алцхаймер.

Половин година по-късно учените от Института по физико-химически изследвания RIKEN в Япония обявиха, че са успели да поддържат жив изолиран мозък от мъртви мишки в продължение на 25 дни. Става въпрос за част от супрахиазматичното ядро - основен генератор на циркадния ритъм.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1312

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1562

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1309

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1301

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1513

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1449

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ