Вицепремиерът на Сърбия Александър Вулин:
Създаваме "Велика Сърбия"
В Белград се възражда сръбският национализъм по модела на Слободан Милошевич, целящ обединението на всички сърби в една държава
/ брой: 226
В интервю за проправителствената телевизия "Пинк" сръбският вицепремиер Александър Вулин заяви, че „никой не може да спре реализацията на великосръбския проект "Сръбски свят".
"Аз, както всички поколения сърби, от крал Караджорджевич до днес, мечтая всички сърби да живеят в една държава. Споделям тази мечта с германци, французи, руснаци. "Сръбски свят" е моят начин да обединя сърбите чрез културни, образователни, спортни и икономически връзки, така че тези връзки да доведат до съединението на сърбите в единна политическа нация, която взема всички ключови решения заедно и с един център", заяви Вулин.
Вицепремиерът се зарече, че "в края на борбата, чрез търпелив и мирен процес, ще бъде създадена уникална сръбска държавна единица, която ще обедини сърби от всички вероизповедания".
"Това е моята мечта и моят политически проект, моят отговор на нерешения национален въпрос на сърбите, моята визия за коригиране на историческите несправедливости спрямо сръбския народ, моят отговор на въпроса как никога да не се повторят Ясеновац, Олуя, Клецка, Ливадице, Бистрица. „Сръбски свят" не е нито позицията, нито проект на президента Вучич или правителството на Сърбия, това е моя позиция, която представлявам и защитавам. Създаването на "Сръбски свят" е процес на единство, започнал като всеки друг естествен исторически процес, той може да бъде забавен или ускорен, но не може да бъде спрян", каза Вулин.
Александър Вулин е в най-близкото обкръжение на президента Александър Вучич. Преди да заеме вицепремиерския пост, той оглавяваше сръбските тайни служби.
ИСТОРИЧЕСКА СПРАВКА
Великосръбският проект „Сръбски свят“ е продължение на сръбската политика от средата на XIX век, формулирана от сръбския министър-председател Илия Гарашанин (1812-1874). Гарашанин е автор на т.нар. "Начертание" - таен план за бъдеща южнославянска държава, ръководена от сърбите. Основните му тези са следните: след разгрома на Османската империя трябва да се осуети заменянето й от друга европейска сила, най-вероятно Австрия. Затова в антиавстрийската си политика Сърбия може да се осланя както на Руската империя, така и на Франция и Англия.
Гарашанин иска Кралство Сърбия да е средище, около което ще се сплотят останалите южни славяни. За да се изгради такава южнославянска държава, изцяло доминирана от сърбите, трябва да се води революционна пропаганда сред южните славяни под османско и австрийско иго, а Сърбия да получи излаз на море.
В „Начертание“ откровено се признава: „Измежду всички южни славяни най-многобройни са българите, към които сръбската страна трябва да води системна асимилационна политика“. Като чертае бъдещето на сръбската държава и отношенията й със съседните народи, Гарашанин цинично заявява, че „българите са строителен материал за съзиждане на сръбското царство...“
След 1989 г. реализатор на националистическия проект на Гарашанин, довел до кървава гражданска война и разпад на Югославия, бе сръбският лидер Слободан Милошевич.