16 Юли 2025сряда16:20 ч.

Процесът прилича на игра в лего

Създадоха живи киборги с функция за възпроизводство

/ брой: 233

автор:Дума

visibility 640

В САЩ вече са факт първите живи киборги, известни като ксеноботи, които могат да се възпроизвеждат по начин, ненаблюдаван досега нито при растенията, нито при животните, съобщи Си Ен Ен. Създадени са от стволовите клетки на африканската ноктеста жаба (Xenopus laevis), на която са кръстени. Ксеноботите всъщност са вид киборги - биологически организъм, съдържащ механични компоненти, а също така робот с биологически компоненти.

Малките създания, широки по-малко от един милиметър, са видели живот за първи път през 2020 г., след като експериментите показали, че могат да се движат, да си сътрудничат в групи и да се лекуват сами. Сега експертите, които са ги разработили в университета във Върмонт, Тъфтс, и института Вайс в Харвард, заявиха, че са открили изцяло нова форма на биологично размножаване, различна от всеки представител на флората и фауната, познати на науката.

"Бях развълнуван", сподели Майкъл Ливайн, професор по биология и директор на Центъра "Алън дискавъри" в университета Тъфтс, съавтор на новото изследване. "Жабите имат начин на размножаване, който обикновено използват, но когато освободите клетките от останалата част от ембриона и им дадете шанс да разберат как да се окажат в нова среда, те не само разбират новия начин на движение, но очевидно и новия начин на възпроизвеждане", допълни специалистът.

За да направят ксеноботи, изследователите са взели живи стволови клетки от ембрион на африканска жаба и са ги оставили да се инкубират. Не е имало генна манипулация.

"Повечето хора смятат, че роботите са съставени от метал или керамика, но не е важно от какво са създадени, а какво правят - и това е да действат независимо в името на хората", уточни Джош Бонгард, професор и експерт по роботика в Университета във Върмонт и водещ автор на изследването. "Става дума за робот, но също така е ясно, че е организъм, направен от генетично немодифицирана жабешка клетка", добави експертът.

Екипът е открил, че ксеноботите, които първоначално са били със сферична форма и са съставени от около 3000 клетки, могат да се репликират. Но това се случва рядко и само при определени обстоятелства.

 

 

 

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 288

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 309

/ брой: 129

Епични провали

visibility 311

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ