
Френски конни полицаи наблюдават изпепелен микробус след протестите срещу пенсионната реформа Снимка БТА
Съветът на Европа: Френската полиция използва прекомерна сила
Общественото недоволство срещу пенсионната реформа отново пламна. Транспортният бранш в Германия обяви национална стачка за достойни заплати
/ брой: 59
Съветът на Европа отправи остри критики към френската полиция заради произволни арести и използване на прекомерна сила при разпръскването на протестите срещу оспорваната пенсионна реформа. Дуня Миятович, комисар по правата на човека на Съвета на Европа, е категорична, че желаещите да се съберат мирно французи трябва да бъдат защитени от "полицейска бруталност". Тя призова властите в Париж да зачитат правото на протест, описвайки ситуацията като "притеснителна".
Предупреждението идва на фона на многохилядните протести в цялата страна, организирани от профсъюзи и леви партии. Полицията използва водни оръдия, палки и сълзотворен газ срещу буйстващи вандали, от които обаче пострадаха и стотици мирно протестиращи. Профсъюзите предупредиха, че протестите излизат извън техен контрол и призоваха властите да отложат реформата, за да успокоят положението, преди да се случи трагедия.
Общественото недоволство в Петата република се разпали с нови сили след скорошно телевизионно интервю на Еманюел Макрон. Опозицията го обвини, че е "президент на богатите", след като бе забелязан да сваля скришом под масата луксозен ръчен часовник от китката си. Клеменс Гете, депутат от лявата партия "Непокорна Франция", коментира, че действието е особено цинично на фона на твърденията му, че работещите на минимална заплата имат безпрецедентна покупателна способност.
Докато Франция пламти от протести срещу вдигането на пенсионната възраст, съседна Германия е блокирана от национална транспортна стачка с искане за достойни заплати. Синдикатите "Верди" и EVG предупредиха, че страната остава без обществен транспорт. Блокирани са международните летища. Железниците препоръчаха на пасажерите си да поемат на път още в неделя, ако искат да стигнат целта си. Градският транспорт не работи в 7 от 16-те федерални провинции. На протест излязоха и служителите по поддръжката на магистралите, което доведе до задръствания и затваряне на участъци. Както показват допитванията, стачката се подкрепя от 55 на сто от германците.