САЩ торпилират сближаването на Европа с Русия
Трябва да се освободим от диктата на американците, твърди виден австрийски топ мениджър
/ брой: 42
Маргарита Самсарова, Виена, Специално за ДУМА
Съединените щати не са заинтересовани от поддържането на добри отношения между Европа и Русия заради интензивните икономически връзки между тях. Това заяви видният австрийски топ мениджър Зигфрид Волф в дискусия по въпроса за перспективите за развитие на бизнеса с Източна Европа във Виенския икономически университет. Тя бе част от поредицата дискусии с участието на известни предприемачи, мениджъри, реномирани професори по актуални въпроси от сферата на икономиката, организирани от най-голямото икономическо висше учебно заведение в Европа, австрийския вестник "Ди Пресе" и "Ерсте Груп", една от най-големите банки в Централна и Източна Европа. Зигфрид Волф е председател на надзорния съвет на Австрийския индустриален холдинг, който управлява държавни и отчасти държавни активи в различни сектори на икономиката, и бивш мениджър на австрийската компания за производство на автомобилни части "Магна".
"Трябва да можем да се освободим от диктата на американците", категоричен бе Волф, според когото двигател на санкциите срещу Москва са Съединените щати. Бизнесът на Европа с Русия възлиза на 360 милиарда евро, а на САЩ с Русия около 30 милиарда. Само тези цифри са достатъчни, за да е ясно, че американците нямат интерес за изграждането на добри връзки между двата региона, посочи той. Предвид последните усилия за разрешаване на кризата в Украйна Зигфрид Волф оцени положително ролята на германския канцлер Ангела Меркел, която неведнъж през последните месеци бе критикувана от представители на австрийския бизнес и политически елит за действията й спрямо Русия. В крайна сметка президентът Путин винаги е настоявал за силна намеса на Германия в решаването на проблема, посочи той.
Що се отнася до възможностите на украинската страна, Волф изтъкна, че не може държава като Украйна, която е зависима 70 на сто от Русия, да иска да бъде откъсната от нея. Според него трябва ясно да се каже на Украйна - "не можете да бъдете в НАТО, ние няма да платим дълговете ви, няма да получите европейски паспорти". Така правителството в Киев най-сетне ще има време да извърши реформи, докато сега "то през целия ден може да седи и да се оплаква кой е виновен". Кой иска да откъсне страната си от Русия и кой не става ясно от факта, че шест милиона работни визи са издадени на украинци, за да отидат и да работят в Русия, но само един милион на руснаци, искащи да работят в Украйна, посочи Волф и предупреди хората да не се поддават на полуистини или на фалшиви новини. Китай е осъзнал шанса, който получава в Русия, вследствие на това, че Европа й обръща гръб заради украинската криза и знае как да се възползва от това, за да остави своя отпечатък върху руската икономика, посочи австрийският бизнесмен. Волф, който в самото начало на дискусията се представи като човек, "който разбира Русия и е приятел на Путин", апелира към европейците за сътрудничество с руската страна и заяви: "Вярвам цялостта на Европа, а към нея принадлежи и Източна Европа".
Като цяло икономическият и политическият елит в Австрия не подкрепя санкциите срещу Русия от самото начало. Още през април м.г. тогавашният шеф на австрийския енергиен концерн ОМV Герхард Ройс се обяви срещу налагането на наказателни мерки, като цитира една стара поговорка: "Там, където се върти търговия, няма война". В интервюто пред радио "Йостеррайх 1" тогава той посочи, че вече 50 години Австрия е свързана икономически с Русия. Австрийската страна е особено силно засегната от войната в Украйна и санкциите срещу Русия. Вместо ескалация е необходимо бързо политическо решение на кризата, призова през септември м.г. видният представител на австрийския политически и икономически елит Кристоф Лайтъл, председател на Австрийската стопанска камара. Тази си позиция той повтори тази седмица в интервю за в. "Курир". Австрийският политик разкритикува отново налагането на санкции на Русия, защото те превръщали икономиката, особено австрийската, в заложник. Според него досега тези мерки не са допринесли нищо, а само са довели до втвърдяване на позициите. "Русия се окопава и руснаците ще издържат на всичко", заяви Лайтъл. Тази ситуация създава проблеми не само на австрийските банки, но и на селскостопанските производители. Дългосрочните последици могат да бъдат лоши - загуба на доверието на руските бизнес партньори, а също и обръщане на Русия към Китай и загърбване на Европа, подчерта Лайтъл.
Последното проучване на австрийския Институт за икономически изследвания (WIFO) потвърди още едно предупреждение, отправяно неведнъж от представители на икономическия елит на страната - заплахата от загуби на работни места. В него се посочва, че вследствие на наложените на Русия санкции и ответните действия на руската страна са застрашени около 45 000 работни места.
Против налагането на санкции неведнъж са се обявявали федералният канцлер Вернер Файман (Социалдемократическата партия), както и външният министър Себастиян Курц (Австрийската народна партия).