САЩ изпуснаха Португалия

Резерва спаси иберийците за 2:2 в 90+5 мин.

/ брой: 142

visibility 13

Отборът на Португалия се добра до равенство 2:2 със САЩ във втория си двубой от група G на световното първенство. Късен гол в 5-ата минута на добавеното време на резервата Силвестре Варела остави надеждите на "мореплавателите" да се класират на 1/8-финал в турнира. Преди това Нани (5) откри след левашко изчистване на американския защитник Джеф Камерън, който направо му подаде топката пред малкия пеналт и халфът на Манчестър Юнайтед не сбърка. Янките обаче направиха пълен обрат с голове на Джърмейн Джоунс (64) и капитана Клинт Демпси (81) и вече се виждаха победители. Прекрасно центриране на иначе неубедителния капитан на европейците Кристиано Роналдо в последната атака на мача обаче намери Варела (90+5) непокрит в пеналта и той с глава простреля вратаря Тим Хауърд за крайното 2:2. Така Португалия запази поне теоритични шансове да продължи напред в турнира, но трябва задължително да бие Гана в последния мач, а САЩ и Германия да не завършат наравно. Хауърд пък бе отличен за "Играч на мача".
Капитанът на САЩ Клинт Демпси, който бе под въпрос за мача заради травмата в главата от първата среща, на 2 пъти пропусна да изравни преди почивката. Пропуски направиха и Майкъл Брадли, син на бившия мениджър на отбора Боб Брадли, който опита далечен изстрел, минал над вратата, а в 32-ата минута бомбен шут на Фабиан Джонсън премина на сантиметри от гредата.
Едва в средата на полувремето Португалия поизравни играта и в 36-ата мин. Кристиано Роналдо опита далечен удар, който обаче попадна право в ръцете на Тим Хауърд. След това в 42-ата минута хубава контраатака на "мореплавателите" завърши със силен изстрел на Нани, но вратарят с прекрасна намеса спаси. Най-доброто положение за иберийците обаче дойде в 45-ата минута, когато удар на Нани се отби от гредата, а след това Едер опита да направи добавка, но отново Хауърд с великолепно спасяване опази вратата си.
Втората част започна с нов шанс за Португалия. След нова грешка в защитата на САЩ Едер опита странична ножица, но прати топката над вратата. Американците обаче бързо се окопитиха и в 55-ата мин. имаха страхотен шанс, след като Джонсън нахлу до аутлинията и върна за Брадли, който стреля от близо, но Рикардо Коща изчисти пред голлинията. В 64-ата минута обаче САЩ все пак стигна до изравняването. След центриране от корнер топката стигна до Джърмейн Джуонс, който със страховит диагонален шут прати топката в далечния ъгъл на вратата на Бето. Изравняването подейства като студен душ за португалците, които се хвърлиха в атака и в 66-ата минута Мейрелеш отправи удар от воле, но Хауърд спаси. След това в 74-ата минута Нани се опита да си изпроси дузпа, но артистичното му падане в пеналта бе подминато с безразличие от съдията. Малко по-късно крилото се отличи с далеч по-добро отиграване и хубав изстрел, който обаче премина до гредата.
САЩ организира бърза контраатака и след неубедителна игра на защитата на Португалия топката бе центрирана за Демпси пред вратарското поле, където той успя с корем да я прати в мрежата. До края Португалия обсади вратата на съперника и иначе неубедителният Роналдо на 2 пъти опита опасни удари, които обаче така и не се озоваха в мрежата. В 5-ата минута на добавеното време носителят на "Златната топка" все пак демонстрира своята класа. Той получи подаване от дясно и центрира в наказателното поле, където намери непокрития Варела и той с глава простреля Хауърд. Португалия заслужи измъчено първата си точка, но тимът е по-близо до отпадане, отколкото до продължаване. За да играят на 1/8-финал, те трябва да търсят изразителна победа над Гана и да се надяват Германия или САЩ да спечелят другия мач. Равенство между Бундестима и американците обаче устройва и двата тима, които ще продължат напред при подобен развой на нещата. Тогава Германия ще е победител в групата, а САЩ ще завърши втори.