16 Юли 2025сряда19:51 ч.

САЩ излизат от Договора за ракетите

Тръмп представи новата си стратегия за противоракетна отбрана

/ брой: 12

автор:Дума

visibility 2475

Вашингтон потвърди, че от 2 февруари Съединените щати започват процедура за преустановяване на Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег (ДЛРСМО) с Русия. Това стана ясно от изявление на заместник държавния секретар на САЩ Андреа Томпсън, осъществяваща контрол върху въоръжаването и международната сигурност.

Според американския представител Съединените щати не виждат Русия да изпълнява задълженията си по споразумението. Тя проведе двучасови разговори със заместник външния министър на Русия Сергей Рибков в Женева. Тя каза, че САЩ са "разочаровани" от преговорите с Русия.

Самият Рябков обяви, че САЩ не са успели да покажат каквито и да е доказателства, че Москва е нарушила Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег и намекна, че Вашингтон е отправил обвиненията само и единствено като извинение за излизане от споразумението.

На 20 октомври американският лидер Доналд Тръмп обяви, че САЩ планират да се откажат от сделката. Той обвини Русия, че не е изпълнила условията по споразумението.

От 2014 г. Съединените щати обвиняват Русия за нарушаване на Договора за новата ракета 9M729 (или SSC-8). Тестовете на ракетата 9M729, която може да носи ядрена и конвенционална бойна глава, завършиха през 2015 година. Тогава ракетата беше тествана с мобилни летателни устройства в рамките на 500 километра.

Договорът за ликвидиране на ракети от среден обсег бе подписан през 1987 г. от президента на САЩ Роналд Рейгън и от последния съветски лидер Михаил Горбачов. Договорът от 1987 г. ограничава производството, използването и съхранението на балистични ракети със среден (от 1000 до 5500 километра) и малък обсег (от 500 до 1000 километра).

В същото време президентът на САЩ Доналд Тръмп представи вчера вечерта обновената американска стратегия за противоракетна отбрана, която разглежда начини за засилване на сигурността на Америка, включително чрез евентуално разполагане на космически сензори за откриване и проследяване на вражески ракети.

Прегледът на противоракетната отбрана препоръчва изучаване на експериментални технологии, включително перспективи за космическо оръжие, което би могло да свали вражеските ракети - връщане към така наречената инициатива "Междузвездни войни" на Роналд Рейгън от 80-те години на миналия век. "Мисля, че космическото пространство е ключът към следващата стъпка на противоракетната отбрана", заяви високопоставен служител от администрацията на Тръмп.

Пентагонът твърди, че американските ПВО са твърде малко, за да могат да противодействат на атака срещу САЩ от голяма ядрена сила като Русия или Китай.

Според Китай действията на САЩ в областта на ядреното възпиране се основават на двойни стандарти. Пекин отбелязва, че Вашингтон постоянно настоява за намаляване на арсенала на други държави, но продължава да развива оръжията си за масово унищожение.

"Чували сме много пъти, че Съединените щати изискват от други страни да намалят своите изследвания в областта на развитието на оръжията. Наред с това Съединените щати също така заявяват, че ще продължат да разработват свои собствени оръжия за масово унищожение", обясни представителят на Министерството на външните работи на Китай Хуа Чунинг. "Надяваме се, че Съединените щати, като най-мощната световна сила, както и една от петте постоянни държави членки на Съвета за сигурност на ООН, ще работят заедно с други постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН за насърчаване на световния мир и стабилност", добави тя.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ