Сърбия отива на предсрочен вот
Премиерът Вучич поиска нови парламентарни избори, за да може без пречки да изпълни заплануваните реформи
/ брой: 13
На разширено заседание на политическия съвет на Сръбската прогресивна партия (СНС) беше взето окончателното решение през настоящата година в Сърбия да бъдат проведени предсрочни парламентарни избори. Както заяви сръбският премиер и председател на СНС Александър Вучич: "Решихме да проведем предсрочни парламентарни избори. Така ще бъде разрешен общественият конфликт, който понастоящем блокира реформите. Имаме нужда от правителство с пълен мандат, за да може до 2020 г. започнатите реформи да бъдат завършени и по този начин Сърбия да поеме по нов, по-добър и сигурен път."
Вучич обясни, че от момента, в който СНС пое отговорността за управлението на Сърбия, обществото в страната се намира в състояние на латентен конфликт, а управлението среща огромна съпротива от противостоящ му блок от взаимно свързани помежду си олигарси, политици и лица от сенчестия бизнес, чийто интерес не е Сърбия да върви напред, а да бъде запазено съществуващото статукво.
Още миналия вторник Александър Вучич съобщи, че ще поиска съгласие от най-висшия партиен орган в СНС за провеждането на предсрочни парламентарни избори и също така предупреди недоволните от управлението на неговото правителство, че ще имат възможност да изберат онези, които смятат, че по-добре могат да ръководят Сърбия. След вчерашното решение тази закана се превърна в реалност.
Настоящото сръбско правителство заедно с коалиционните си партньори от Сръбската социалистическа партия (СПС), Социалдемократическата партия (СДП) и някои партии на малцинствата има мнозинство от 2/3 в настоящия сръбски парламент.
Понастоящем СНС е най-голямата и силна политическа партия в Сърбия и според последните социологически проучвания се ползва с над 50% от доверието на гласоподавателите, което в процеса на предизборната кампания най-вероятно ще се повиши. Въпреки че заедно със СПС Вучич управлява Сърбия сравнително политически спокойно, все пак този коалиционен партньор му пречи еднолично да взема необходимите решения за бъдещето на западната ни съседка по свое усмотрение и във връзка с поетия курс от Белград на твърда политика на евроинтеграция. Вучич ще трябва да прокара и НАТО-интеграцията, а защо не и де юре признаването на Косово от страна на Сърбия, които две решения ще му отворят още по-широко вратите в Брюксел и Вашингтон. А такива тежки политически решения би могъл да направи само ако управлява самостоятелно и независимо от други политически сили.
Няма съмнение, че и следващият сръбски премиер ще се казва Александър Вучич. Само е под въпрос с колко процента СНС ще победи опонентите си и може ли "напредняците" самостоятелно да си осигурят комфортно квалифицирано мнозинство в сръбската Скупщина, за да могат да проведат реформите и променят конституцията на страната.
Вероятно предсрочният вот ще се проведе през пролетта. По-късно стана ясно, че водещите политически партии са подкрепили искането на Вучич.