26 Юли 2025събота15:53 ч.

Сърбия остава без руски нефт от 1 ноември

автор:Дума

visibility 1000

От 1 ноеври Сърбия няма да може да получава петрол от Русия, който се доставя в страната с танкери през Адриатическо море и след това по тръбопровод през Хърватия. Това каза сръбският президент Александър Вучич.

В края на юни Вучич заяви, че Сърбия трябва да намери алтернатива на руския петрол заради западните санкции срещу доставките на петрол с танкери от Русия. Тогава той посочи, че петролът може да стигне до републиката само по Адриатическия тръбопровод JANAF от пристанище Омишал в Хърватия до рафинерията Панчево на Сръбската петролна индустрия (NIS), която е 56,15% собственост на Газпром нефт и Газпром.

"Какво ще правим с електроенергията, петрола? От 1 ноември за нас няма да има руски петрол, ще бъдем под санкции (заради ограниченията на доставките от Русия“, заяви Вучич в обръщение към гражданите.

По-рано той заяви, че от 1 ноември, поради новия пакет от санкции на ЕС, Сърбия няма да може да внася петрол от Русия и търси нови търговски складове, за да си осигури резерви. Сръбският президент заяви, че алтернативната суровина - петрол от иракския Киркук - е с 31 долара на барел по-скъпа от руския петрол, което би довело до загуби за бюджета от 600 млн. долара годишно. В средата на юли сръбският президент предположи, че "ако е необходимо, може да бъде постигнато споразумение с руснаците за предаване на NIS на държавата за срока на санкциите и връщането ѝ, когато санкциите приключат".

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 2791

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 2860

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 2750

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 2945

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 2806

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 2758

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 2940

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 2911

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 2891

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 3058

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 6688

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ