06 Май 2024понеделник18:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Само слабият бяга от дебати

/ брой: 94

visibility 85

проф. Любен Корнезов

Случващото се около вота на недоверие във връзка с АЕЦ "Белене" е безпрецедентен случай в парламентарната история на България. Досега има 30 вота на недоверие, но никога народни представители не са "оттегляли" подписа си. Направих справка в конституциите на държави в Европа и по света - Япония, Бразилия, САЩ - този въпрос и там не е уреден. Защото се приема, че след като депутат се присъединява с името си към определена кауза, за вот на недоверие в конкретния случай, е лекомислено и неприемливо по-късно да се "разкандърдиса" и да оттегли подписа си.
В сериозната политика и в сериозното конституционно право такова политическо па-дьо-дьо е недопустимо. Категоричен съм, че няма никакво правно значение оттеглянето на подписите на тези осем народни представители от "Атака". Такава правна фигура нито в конституционното право, нито въобще в правото като цяло е позната. Не можеш да "оттегляш" подписа си, след като веднъж си положил името си и си подписал съответния документ - това е абсурд!
След като процедурата веднъж е задвижена и на 6 април от 48 народни представители е внесен вотът на недоверие със съответните документи, мотиви и пр., има две решения на парламента - за разискване на 23 и за гласуване на 24 април. Те са приети от НС, а не еднолично от председателя. Това, че няколко депутати са оттеглили по-късно подписа си, е правно илеревантно. Трябва да се проведат разискванията и да се премине към гласуване. Друг е въпросът дали при сегашното състояние на нещата е възможно да бъде подкрепено внесеното от нас решение от минимум 121 народни представители, както изисква Конституцията на България.
Председателят на Народното събрание е пръв между равни и има еднакви права с останалите народни представители. Не може той еднолично да решава този въпрос, защото това е конституционен проблем. Решението ще има значение не само за конкретния случай, но и за бъдещи подобни ситуации, затова е изключително важно да се постъпи мъдро, а не конюнктурно.
Категорично ще настоявам процедурата по вота на недоверие да продължи, да има разисквания и становище и всяка парламентарна група да изкаже своята позиция по същество - дали трябва да се строи АЕЦ "Белене" или няма да се строи. Това засяга всеки български гражданин, бъдещето на държавата ни! И на 24 април, във вторник, да се гласува, защото такова е изискването - след разискването в срок от 24 часа трябва да бъде гласувано решение.
Решението за вота на недоверие може да бъде отхвърлено, но това е работа на народните представители и не може осмина от "Атака" да лишават от конституционното му право всеки депутат да се произнесе по въпроса. Кой както иска - нека да гласува.
Политическата страна на въпроса е друго - ясно е, че ГЕРБ искат да запушат устата на опозицията по този важен за всички българи въпрос. Да няма дебати, тихомълком председателят "да удари" звънеца и да прекрати незапочнатата дискусия. Кой се страхува, кой бяга от дебати? Известно е, че само слабият!
И все пак се надявам мнозинството да се вслуша в разума и да позволи на опозицията да коментира по същество въпроса за АЕЦ "Белене". Ако не за друго, то поне заради честа на юридическия "пагон".

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1876

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1650

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1955

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2133

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1728

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1794

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 2029

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1788

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1966

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ