17 Септември 2025сряда12:53 ч.

Само момчета ще учат в гимназиите в Афганистан

автор:Дума

visibility 615

Талибаните на практика лишиха момичетата от средно образование в Афганистан, като наредиха гимназиите да се отворят отново само за момчета, пише The Guardian, цитиран от "Фокус".

Момичетата не бяха споменати в съобщението от петък, което означава, че момчетата ще се върнат на чиновете си следващата седмица след едномесечна пауза, докато сестрите им засега ще останат у дома.

Министерството на образованието на талибаните заяви, че часовете в средните училища за момчета от 7 до 12 клас ще бъдат възобновени в събота, началото на афганистанската седмица. „Всички учители и ученици от мъжки пол трябва да посещават своите образователни институции“, се казва в изявлението. Бъдещето на момичетата и учителките, останали у дома, откакто талибаните поеха контрола в Афганистан, не беше разгледано.

Указът прави Афганистан единствената държава на земята, която забранява на половината от населението да получи средно образование.

В допълнителен знак, че наскоро обявеното талибанско правителство затяга ограниченията за жените, бившето министерство по въпросите на жените в Кабул е предадено на новосъздаденото министерство за предотвратяване на порока и насърчаване на добродетелите.

Решението за образование напомня за тактиката, която талибаните използваха през 90 -те години, когато за последно управляваха Афганистан, за да забранят на момичетата да посещават училище, без да издават официална забрана.

„Образованието и грамотността са толкова високо ценени в исляма, че талибаните не могат да забранят училищата за момичета на ислямска основа, затова винаги казваха, че ще ги отворят, когато сигурността се подобри. Никога не е ставало. Те никога не отвориха училищата (за момичета)“, каза Кейт Кларк, която по това време е работила в Афганистан като хуманитарен работник.

Това решение не означава край на образованието за жени, тъй като някои малки класове по домовете и в училищата,които се управляват в провинции от благотворителни организации, достъпът на момичета е разрешен, каза тя. Това обаче превърна основното детско право да търси образование в хазарт с високи залози.

„Винаги имаше страх, че могат да бъдат затворени. Или че учителите ще бъдат бити или задържани. Това се случваше. Преподаването на момичета беше рисковано, смел акт на съпротива, но не и невъзможен. "

Талибаните изглеждаха малко по-отворени за образованието на жените, когато наредиха на всички ученици от началното училище да се върнат в клас и казаха, че жените могат да учат макар и в строго разделена по пол система, която драстично ще намали обхвата и качеството на женските възможности.

Но ако гимназиите не се отворят отново за момичета, ангажиментите за допускане на университетско образование биха се обезсмислили, след като сегашната група от студенти завърши.

Атанас Зафиров оглавява Борда по водите

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 173

Болница "Лозенец" отива на прокурор

автор:Дума

visibility 3

/ брой: 173

Варна първа въвежда мобилно приложение за библиотеката

автор:Дума

visibility 5

/ брой: 173

Русе дарява средства за паметник на Стефан Караджа в Румъния

автор:Дума

visibility 5

/ брой: 173

Скандални разлики в цените от борсата до магазина

автор:Дума

visibility 5

/ брой: 173

Финансовото министерство пласира ДЦК за 300 млн. лева

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 173

Бум в търсенето на екзотични валути

автор:Дума

visibility 5

/ брой: 173

Израел удари Газа с цялата си мощ

автор:Дума

visibility 5

/ брой: 173

ЕК отлага 19-ия пакет санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 173

47% от македонците не одобряват поетия курс

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 173

Накратко

автор:Дума

visibility 6

/ брой: 173

Банализмите на психодясното

автор:Александър Симов

visibility 7

/ брой: 173

За образованието

visibility 6

/ брой: 173

Слънчевото дете на българската поезия

visibility 5

/ брой: 173

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ