16 Юли 2025сряда21:34 ч.

Снимка Виена Шьонбрун оркестра

Само хитове ще звучат в "Щраус гала" пред храм-паметника "Св. Александър Невски"

/ брой: 147

автор:Дума

visibility 2217

"Радецки марш", "Прилепът", "Цигански барон", "На хубавия син Дунав" са само част от класическите хитове, които ще звучат под открито небе пред храм-паметника "Свети Александър Невски" в София. 

Грандиозният концерт "Нощ под звездите с Виена Шьонбрун оркестра" ще събере почитателите на творчеството на най-известната музикална династия в света Щраус на 8 август в 20,30 ч. "Нощ под звездите с Виена Шьонбрун оркестра" се реализира с подкрепата на Столичната община и е част от Календара на културните събития на София. Концерти ще има още във Велико Търново и Варна. 

С програма на Оркестъра на замъка "Шьонбрун" пред храм-паметника "Св. Александър Невски" започват международните тържества по случай 200-годишнината от рождението на Йохан Щраус-син. През 2025 г. в тях ще се включат събития в Ню Йорк, Париж и, разбира се, Виена - родното място на великия композитор. 

Йохан Щраус-син е най-изпълняваният и записван класически композитор в цял свят. Неговите произведения се свирят по-често дори от тези на Моцарт и Верди.

Две поколения гениални музиканти композират стотици маршове, полки, валсове, мазурки, оперети, властващи повече от два века в бални салони и театри на всички континенти. Йохан Щраус-баща и тримата му синове записват завинаги имената си в Златната книга на световната музикална памет.

Родоначалникът на тази талантлива фамилия е Йохан Баптист Щраус. Първородният му син Йохан се ражда през 1825 г. Следващата година се появяват и първите му композиторски творби. Със своята формация бащата предприема продължителни и много успешни турнета из Европа. Междувременно съпругата му Ана Щрайм ражда втори син - Йозеф, през 1827 г. След още 8 години семейството се увеличава с трети син.

Оркестърът на замъка "Шьонбрун" ще разкаже в двучасова гала историята на забележителната музикална фамилия. През 1844 г. Йохан Щраус-син дебютира във Виена и скоро става популярен не по-малко от баща си. Макар живял твърде кратко - едва 44 години, Щраус-баща успява да създаде значими творби и оркестри, както и да триумфира с тях из цяла Европа. Неговият "Радецки марш" до днес звучи при най-тържествени събития, както и в началото на всяка нова година, на 1 януари, на концерта на Виенската филхармония.

Най-плодовитият и с най-разностранни творчески интереси е Йохан Щраус-син. И съвсем заслужено получава прозвището Кралят на валса, създал 145 творби в този жанр. Две години по-младият му брат Йозеф, за жалост, живее две години по-малко от баща им, като напуска този свят едва на 42. Създава немалък брой полки, мазурки, валсове, както и творби заедно с двамата си братя. Най-малкият от династията Щраус - Едуард, е и най-дълголетен, той живее 81 години, до 1916 г. Успешно продължава семейната традиция в посока предимно на валсове и полки.

 


Подкрепете ни като последвате или харесате в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ