Само 22% от учителите ще се тестват за КОВИД-19
Близо една трета са ваксинираните преподаватели, каза образователният министър Николай Денков
/ брой: 177
Едва 20 хиляди от близо 90 000 учители у нас са заявили, че искат да бъдат тествани за коронавирус преди учебната година, малко над 30% са ваксинираните, 20% са преболедувалите от КОВИД-19, а едва около 2% от учениците са ваксинирани. Това съобщи в тв участие просветният министър Николай Денков по повод кампанията за скрининг на учителите, която върви в момента. "Тези резултати не са особено оптимистични. МОН не се справи с ваксинирането на учителите, защото има недоверие в обществото. Аз винаги призовавам всички да се ваксинират, но за съжаление има хора, които говорят други неща", обясни той.
Любопитно е колко от родителите ще са съгласни за ежеседмично тестване на децата им в училище. По правилата на МОН всяко училище ще го прави само при наличие на 90% съгласие. Родителите ще избират между 3 вида тестове, два от които са одобрени в България, а за другия трябва разрешение на здравните власти. Тестовете ще се поръчват от директора на училището и ще се предоставят от РЗИ, поясни Денков.
Министърът бе категоричен, че учебната година ще започне присъствено навсякъде, но при задължителна дистанция между учениците. Училищата ще затварят изцяло само с централна заповед на МОН за преминаване към дистанционно обучение, а при липса на такава всяко учебно заведение и област ще преценяват сами дали това се налага в зависимост от местната епидемична картина и броя на заболелите деца. При 10% болни ученици ще се минава към онлайн обучение.
Около 5% от децата не са обхванати от образователната система и това продължава през последните 5 години, каза Денков. Още по-тревожно е, че 25% от учениците след 7 клас не са си взели изпита по литература, а 45% - по математика. Това са децата в риск, които не са готови да преминат в 8 клас.
Над 93% от столичните учители са "за" присъствено обучение, показва допитване сред 7707 директори и преподаватели в 145 общински училища от начален, прогимназиален и гимназиален етап. 31,8% от анкетираните учители имат поставена ваксина, а още 22% са преболедували КОВИД-19. "Сериозен риск ще бъде преминаването на дистанционно обучение, тъй като алтернативата му вече е достигната и то може да води вече само до пропуски", смята директорът на 119 СОУ Диян Стаматов. Няма да има промяна в протоколите за действие при установяване на заразен и болен ученик или възрастен в училище. Той поясни, че повечето от родителите на ученици, с които вече са проведени родителски срещи, са на мнение, че трябва максимално дълго учениците да се обучават присъствено, а за децата от 1 до 4 клас да не се позволява дистанционен формат, защото там най-лесно се натрупват пропуски, които не могат да бъдат преодолени.