16 Юли 2025сряда10:04 ч.

Съдебна предистория на "царските" земи

/ брой: 175

автор:Дума

visibility 2986

Мораториумът върху правото на Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза да се разпореждат с върнатите им имоти бе наложен от Народното събрание на 18 декември миналата година. На 9 февруари 2010 Конституционният съд отказа да се произнесе по приетия от парламента мораторум. Решението на НС по предложение на лидера на РЗС Яне Янев бе оспорено пред Конституционния съд от омбудсмана Гиньо Ганев на основание чл. 6 от конституцията, в който не се допуска дискриминация по произход, както и на чл.17, в който се казва, че частната собственост е неприкосновена. Членовете на Конституционния съд след това решиха с общо съгласие, че общественият защитник няма право да атакува решения на парламента, а само закони.
Преди две години прокуратурата излезе със становище, според което решенията за връщане на горите са изпълнени със закононарушения. Като най-фрапиращо бе посочено това, че Сакскбургготски е получил 4500 дка повече, отколкото е бил искът му за реституция. Това се е случило с дублиране на земите от нотариалните актове на интендантството и стари скици на земята, като за този гаф бе посочен тогавашният областен управител и царски депутат Олимпи Кътев.
В средата на юли Министерството на земеделието и храните внесе граждански иск в Софийския окръжен съд за възстановяване на всичките 16 000 декара гори в землището в Рила, които са върнати на Симеон с няколко решения на поземлената комисия в Самоков от 2002 и 2003 г., докато Сакскобургготски бе министър-председател. Стана ясно, че ведомството е платило около 11 000 лева, за да направи собствен правен анализ на казуса, който е показал, че бившият премиер е получил незаконно цялата гора, а не само тези декари. Затова делото е заведено за всички терени, а не само за надвърнатите. Искът на МЗХ е внесен преди решението на Пловдивския окръжен съд от 9 юли, който отхвърли иска на Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза Хробок за собственост върху резиденция "Кричим". Съдът обяви, че решението на Конституционния съд не дава пряка възможност за връщането на имотите, които през 1945 г. са били практически собственост на държавата, а не на царя. Очаква се потвърждаване на решението на по-горна съдебна инстация. Ако и там се потвърди съдебната констатация, държавата ще използва съдебния прецедент да си върне обратно и другите имоти на фамилията.

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 1649

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 2145

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 2045

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 1861

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 1374

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 1821

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1720

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 1772

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 2058

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ