25 Юли 2025петък05:26 ч.

Знание

С кои български открития се заблуждаваме, че сме променили света?

А истинските всемирни постижения на учените у нас тънат в забрава

/ брой: 117

visibility 1222

Иван Бакалов 

По множество сайтове и вестници току прехвърчат заглавия от вида "23 велики открития на българите, които промениха света" или "5 български изобретения, които промениха света" и т.н. И в тези публикации се изрежда един по-дълъг или по-къс списък с уж български авторства на велики неща.
Най-напред, в повечето от тези патриотични текстове не се прави разлика между откритие и изобретение. Някои тържествено на първо място слагат киселото мляко като велико българско достижение.

Киселото мляко не е изобретение

нито откритие на българин. Българинът Стамен Григоров е описал една от бактериите в състава му. Но киселото мляко и бактерията са съществували и преди това. Съществуват и сега в съседни балкански държави. Закваската се продава по света, комбинацията от бактерии се произвежда и от чужди фирми и лаборатории. И се получава парадокс - в млеката, които се продават днес в България, производителите промениха щамовете бактерии за закваска, така че има по-малко бацилус булгарикус и са повече други бактерии. Защото така млеката вкисват по-бавно, не са толкова кисели и повече приличат на крем на вкус, могат да траят без разваляне в хладилника с месеци. И в много кисели млека въобще няма живи бактерии. Тоест българското кисело мляко вече не е много българско. Може би в това се състои българското изобретение, а не в бацилус булгарикус.
Обикновено на второ място се изтъква

авторството на компютъра

изобретен от българина Джон Атанасов. Заблуда. Той е американец, роден в Щатите, от майка ирландка и баща българин. Това, че уважава българския си произход по бащина линия, не прави изобретението му българско (впрочем то е в съавторство - Атанасов-Бери компютинг машин). Той изцяло е продукт на американското общество, а неговата машина е далеч от днешния компютър, изобретен от други американци.
Сред очевидните нелепици, приписвани като български постижения, е първото обработено злато в света - намерените

златни украшения във Варненския некропол

около 5000 г. пр.Хр. Те изпреварват египетските и шумерските златни артефакти. Но не са български. Във Варна са открити и още по-стари златни украшения. До неотдавна историците смятаха, че тогава единственият метал, който се е обработвал, е бил мед. Първото обработено злато не е обработено от българи. Преди 7000 г. не е имало нации, а племена, зараждане на цивилизация. Неизвестно племе край днешна Варна е обработвало злато, останалите украшения в гробовете. Траките са се появили 4000 г. по-късно, славяните след още 500 г., прабългарите след още 500 г. И понеже в единият от гробовете с много украшения е намерен и златен напишник (няма как другояче да се нарече), това става извор на патриотизъм - "ние, българите", сме използвали златни презервативи още преди 7000 години...
Най-често като българско достижение се изтъква едно реално откритие на българин, на

акад. Георги Наджаков

- фотоелектретното състояние на веществото. Но погрешно му се приписва и авторството на копирната машина покрай това. Акад. Георги Наджаков е голям учен, открил е особено състояние на веществото, но това признато по цял свят откритие не е изобретен продукт. В съвременния глобален свят всеки нов продукт се получава, като изобретателят му надгражда, използва открития и изобретения на различни хора навсякъде по света. Но на нас ни се иска акад. Наджаков да е изобретил копирната машина, каквито заслуги му пришиват. В копирната машина просто се използва този ефект - фотоелектретното състояние на веществото.
Сред откритията се споменава и това на проф. д-р Иван Митев - шестият сърдечен тон. Откритие без особено значение, но откритие. Могат да се изреждат български астрономи, открили планети, звезди и т.н. Не е нужно да ги омаловажаваме, но защо трябва от напомпан патриотизъм да придаваме на откритията им по-голямо значение, отколкото имат?
Когато някой изтъква, че първата жена летец на боен самолет в света е българка, това е голяма глупост. Въпросната Райна Касабова е била на 15 години доброволка в полева болница край Одрин 1912-1913 г. Това, че е полетяла със самолет, е по случайност. Момичето е било смело, така се случило, но тя не е първият военен пилот.
Много често се изтъкват

"българските изобретения" на Асен Йорданов

Действително, първите си неща той прави в България - проектира самолет още като ученик. Но после емигрира в Щатите и там става известен конструктор на самолети и учител на летци. Достоен човек, безспорно. Но защо трябва да приписваме като българско изобретение проекти, по които е работил там? Участвал в проектирането на пътнически самолет и - хоп, това било българско изобретение.
Другият български американски изобретател е Петър Петров, също роден в България и емигрирал 20-годишен, като отначало се записал във Френския чуждестранен легион. Завършил в Германия, работил като корабен конструктор, после в САЩ работил по различни проекти и за НАСА, и за армията, изобретил е ръчния часовник с цифри вместо стрелки, имал е собствено бюро, работил по много свързани с електроника задачи. Но в Америка. Не в България.
И други българи са работили в НАСА. Например Джон Ночев е работил по двигателите на лунния модул. Емигрирал е там 1951 г., може да се каже, че е чист българин, а не американец, но модулът и полетът до луната не са български, нека не се изсилваме.
А българинът, който е изобретил

противозачатъчното хапче - Карл Джераси

всъщност е евреин, роден във Виена, с австрийско и американско гражданство. Учил е във Виена, в Американския колеж в София и после в американски университети. Няколко години от живота му като малък са минали в България. И е съавтор на хапчето с още двама. Може да се изредят още няколко имена, с чиито изобретения "ние, българите", сме направили голям принос към света. Но... Това е своеобразен македонско-български комплекс.
Впрочем, най-малко в тези патриотарски писания обръщат внимание на кирилицата като българско изобретение. А тя е най-големият български принос към световната култура. Сътворена от Климент Охридски и учениците на Кирил и Методий. Третата официална писменост в ЕС. Но защо трябва да търсим извори на днешното си самочувствие далеч в историята? Защо трябва да си измисляме извори на самочувствие?
Българите не са най-интелигентната нация, както се разнасяше като мълва - било проверено, доказано. Но има българи, които по цял свят и у нас са се нареждали сред елита. Има българи, автори на необичайни изобретения, не могат да се изредят всичките. Има българи къде ли не в йерархията на големи университети или фирми. Има българи, които с колективите си са носители на награди "Оскар", но тук малко им обръщат внимание. Патриотите наблягат на измислените български открития.
Важно е отношението към хората на науката, а не да се тупаме по гърдите как сме открили всичко и как българите са първата цивилизация. А какво е отношението? То се изразява в думите на бившия финансов министър Симеон Дянков, който искаше да закрива БАН и нарече хората там "феодални старци". А Борисов им обеща финансиране "само срещу видими резултати"... Тоест БАН да изобрети нов вид автомобил - така си представя науката премиерът. Съкратиха им бюджета, БАН пенсионира професори, а млади хора не постъпиха. Предпочитат чужбина. Тогавашният министър на образованието, египтологът Сергей Игнатов, искаше например да намали физиката в Софийския университет, защото нямало нужда. За такива управляващи е неразбираемо какво е фундаментална наука и защо въобще се учи в училище, в университети и институти.
Повече внимание заслужават учени, проектанти, хора на културата у нас, а не по света. Някой знае ли

кой беше акад. Асен Дацев?

Който си е кореспондирал години наред с Луи де Бройл? Или кой е философът проф. Цеко Торбов, превел Кант на български, открил 600 грешки в италианския превод на Кант, поправени от издателите след неговите бележки? Кантианец, живял достойно в епохата на соца... Кой е математикът проф. Тагамлицки? Това са само няколко произволно споменати имена.
Колко има у нас все още учени, скулптори, художници на световно ниво, които не са световни знаменитости само защото са останали у нас. Имена, които години наред са създавали, създават с присъствието си научна и културна среда. Въпреки отношението. У нас, където обществото обръща повече внимание на други неща.

е-vestnik, с малки съкращения


Подивяване

Велиана Христова

Допреди 25 години в България наистина имаше поне 10-ина научни школи със световен авторитет, изградени от учени с ранга на акад. Наджаков, създали цели научни клонове и отрасли в икономиката. До днес признанието за тях е запазено в аналите на световната наука. И сега още имаме живи класици на науката. Но покрай тоталното оплюване на социализма и тях ги туриха в графата "номенклатура", насила ги затриха, изгониха ги от медийното и от общественото внимание.
Замениха ги с чалга. И тръгнаха да рекламират "чудесата" на българската наука. И от най-високата академична трибуна туриха последен Наджаков, а на трето място - лъженаучната измислица "браунов газ". Възможно е в средата на ХХ в. създателят й Илия Вълков (Юл Браун), живеейки в Австралия и САЩ, да е вярвал искрено в своето заблуждение за водата, дето гори. Скандалните му "последователи" у нас в 90-те години вече хич не се заблуждаваха, ами смятаха да гушнат едни пари с "паленето на водата". Срамът обаче е днес. Представител на гръмкото формирование "Регионален академичен център - Стара Загора" да го предложи за "чудо на нашата наука", а в БАН да изтърпят класирането на този антинаучен брътвеж на ТРЕТО място като "научно постижение" - това наистина е срам. България подивява!     

250 000 работници не стигат в икономиката

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 135

Оттеглиха решението за държавните магазини

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 135

Такситата с двойно обозначени цени от 31 октомври

автор:Дума

visibility 461

/ брой: 135

Бизнесът иска повече търговски служби в Китай и Германия

автор:Дума

visibility 470

/ брой: 135

Балканите горят от жега и нехайство

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 135

Захарова цитира Библията срещу отменен концерт

автор:Дума

visibility 501

/ брой: 135

Кишинев иска в ЕС заедно с Киев

автор:Дума

visibility 486

/ брой: 135

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 459

/ брой: 135

За пожарите и доброволците

visibility 467

/ брой: 135

Вредният Зеленски

автор:Юри Михалков

visibility 520

/ брой: 135

Вътре сме! Или за детайлите в сянка

автор:Гарабед Минасян

visibility 502

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ