С фискални трикове управляващите отчели по-добра събираемост
/ брой: 27
"Имаше едни фискални трикове, които бяха направени в началото на годината - прехвърляне на ДДС от миналата година в тази, и фактически почти не остана това, което се нарича "подобрена събираемост в бюджета". Тоест тя не е повече от 100-150 милиона максимум. Не е нищо, но все пак не е главозамайващ успех, както се опитват да ни кажат". Това заяви вчера пред БНР финансовият експерт Любомир Дацов, който е член на Фискалния съвет.
Според Дацов преизпълнението на приходите в сравнение с 2014 г. изглежда впечатляващо, но само от ръста на икономиката от 3% и увеличения брой работни места би трябвало в бюджета да дойдат около 1,1-1,15 млрд. лв. Тъй като повечето европроекти са с ДДС, те също са вкарали в бюджета близо 400 млн. лв. повече, отколкото миналата година, каза експертът.
Дацов каза още, че данните за бюджета отвън изглеждат като стар кораб, който отново е боядисан, но не те пускат да направиш оглед вътре. Тоест на повърхността данните са по-добри - има една стабилизация след няколко години люшкане, но все пак параметрите не отговарят на онова, което икономиката би искала, обясни той и определи сигналите за 2015-а г. като "противоречиви" - картинката отвън изглежда разкрасена, а отвътре нещата остават с проблемите си.
В момента не би трябвало фактически да има дефицит, защото икономиката работи с близо 3% икономически растеж на година, инфлацията е стабилна, има ръст на работните места, каза той. При 2,5% структурен дефицит скоро ще трябва да се направи избор дали да се режат разходи или да се вдигат данъци, изтъкна Дацов.
Положителното е, че икономиката се развива, отбеляза Дацов, но подобренията около нас са в резултат повече на външни фактори. "Ако искаме да продължим в тази добра посока, просто трябва да се постараем малко повече и да не взимаме грешни решения. Виждаме че непрекъснато се вземат такива, които влияят отрицателно на бизнеса, и то през бюджета - съобщения за нови данъци, нови такси, нови режимчета. Всъщност това, което се нарича "бизнес среда", по-скоро се влошава, отколкото да се подобрява", каза експертът.
Според него решението на БНБ да обяви нулев основен лихвен процент по принцип означава, че банката се опитва да стимулира бизнеса да взима повече кредити.