01 Ноември 2025събота07:22 ч.

С 13% режат пенсиите на първа категория

3 години няма да има ни един новопенсиониран миньор, пресметнали синдикатите

/ брой: 207

автор:Аида Ованес

visibility 2972

С около 13% по-ниски ще са пенсиите на работилите I категория труд и с около 7% - втора, ако се приемат предложените от кабинета промени в Кодекса за социално осигуряване. Това са изчислили експерти от КНСБ и КТ "Подкрепа". Освен това с предложенията за постепенно увеличаване на осигурителния стаж в продължение на около 3 години на практика нито един миньор няма да може да се пенсионира. Например, ако миньор навършва 52 г. догодина, той няма да може да се пенсионира, тъй като от 1 януари 2011 г. влиза в сила изискването да се пенсионира на 53 г. Същият човек няма да може да се пенсионира и през слезващата година, тъй като тогава ще влезе в сила изискването за пенсиониране на 54 г. Това е грубо посягане на завоюваните права на хората, категорични са синдикатите. От миньорските федерации на "Подкрепа" и КНСБ са пресметнали, че средната продължителност на живота на подземните миньори е около 65 г., докато средната продължителност на живота на българския мъж към момента е около 68-69 г. Увеличаването на възрастта за работа на хората от I категория труд няма да облекчи пенсионната система, но със сигурност ще утежни здравноосигурителната, категорични са експертите.
Работещите при тежки условия на труд искат да се удължи срокът за ранно пенсиониране без промяна на осигурителния стаж поне до 2014 г., а след това до края на 2017 г. при плавно повишаване на стажа. Според тях едва след 2014 г. те ще могат да получат сравнително прилични пенсии от професионални фондове, защото до 2000 г. I и II категория труд нямат никакви вноски във фондовете.
От около 32 хил. души, работещи в добивната промишленост, над 15 хил. са се включили в подписка против приемането на кодекса и са заявили стачна готовност. В случай, че не бъде оттеглен законопроектът, ръководството на КНСБ ще предложи стачни и протестни действия.

Промените в КСО предвиждат:

- за работещите в I категория труд възрастта за пенсиониране на жените да се увеличи с 5 години - от 47 г. на 52 г., а за мъжете - от 52 г. на 55 г.
- за работещите във II категория труд възрастта за пенсиониране на жените да се увеличи с 5 години - от 52 г. на 57 г., а за мъжете - от 57 г. на 60 г.   
- за работещите в III категория труд осигурителният стаж се увеличава с 3 години, като възрастта за пенсиониране остава 60 г. за жените и 63 - за мъжете.
Проектът се очаква да бъде внесен в парламентарната комисия по труда и социалната политика на 15 септември.

Всяка сграда със собствен пощенски код

автор:Дума

visibility 738

/ брой: 204

Основен ремонт за 51 млн. лева на пътя Рудозем-Смолян

автор:Дума

visibility 833

/ брой: 204

Задава се нов собственик на "Лукойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 876

/ брой: 204

С 20% нарасна за година външният ни дълг

автор:Дума

visibility 816

/ брой: 204

Си Дзинпин и Доналд Тръмп се споразумяха

автор:Дума

visibility 866

/ брой: 204

Крайнодесните загубиха вота в Нидерландия

автор:Дума

visibility 846

/ брой: 204

Русия кани западни журналисти в Донбас

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 204

Казахстан забранява ЛГБТИ пропагандата

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 204

Динозаврите

автор:Александър Симов

visibility 828

/ брой: 204

Участието в управлението беше правилно решение

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 204

Вечно виновните комунисти

автор:Александър Симов

visibility 4648

/ брой: 203

Голямо "Ако" в схемата

visibility 2444

/ брой: 203

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ