Роден край
Ржана - забравената планина
/ брой: 167
Тя е на 86 км от София. В близост е до Мездра и Враца. Сред най-привлекателните и красиви природни места в диплите на Дунавската равнина.
Изследователите географи са описали 37 или 40 от най-известните и големи български планини. Едни от най-красивите кътчета на родната ни земя. Между тях обаче не са споменати малките планини, а те не са малко. Сред тях е Ржана планина. Тя се е разпростряла сред тучни ливади и високи букови гори на границата между Софийска и Врачанска област. Уникална е с най-високия си връх Козница - 1637 метра. И с другите величествени върхове: Шадимо - 1549 метра, Расоата чукла - 1405 метра, Градо - 1248 метра. От Брезовишка чукла протича бързоструйната река Габровница, устремена към десния бряг на ширналия се и шумящ Искър, проточил се в Искърския пролом.
Казват, че името на планината идва от "ржи" - ръж, реже и пронизва атмосферата със силни ветрове. Когато времето е тихо и слънчево, районът на Ржана планина е неописуемо красив и приятен за туризъм и пътешествия в дебрите на популярната с името си Забравената планина. Оселна е най-прочутото в този край село. Преди години местният творец Петър Вътов написа и отпечата книгата "Селище от вековете". В землището на Ржана планина то е най-живописното и привлекателно място. До него се стига, като се тръгне от железопътната гара Елисейна и се пътува по идеално оформен асфалтов път. Само че е с много завои. Някъде около 17 км е.
В потайна долина се намира един от най-красивите и уникални манастири - "Седемте престола". Основан е през Х век. Свързан е с чудновати легенди за боевете на цар Иван Шишман с турците. Този религиозен и популярен църковен дом е основан от седем боляри, заселили се тук преди хилядолетия и основали малките селца Осенов лаг, Огоя, Оградище, Буковед, Лесков дол и Желен.
Като види църковната обител, човек се прехласва от радост. Възхитителна е. Църквата има седем параклиса - престола. Във всеки един от тях може да се извършват ритуали. Богослуженията се правят във всеки един от олтарите. Храмовата икона "Рождество пресветая Богородица" някога е донесена от Атон. В центъра е уникалният полюлей "Хоро". През юли 1899 г. манастирът е посетен от патриарха на българската литература Иван Вазов. Дълбоко трогателна е написаната от Вазов творба "Клепалото бие":
В глуха планинска долина стояла
във стари години обител света,
кандилце блестяло, молитва се пяла
в черквица бедна, далеч от света.
И всяка неделя там старец пречестни
клепалото биел за служба в зори...
През 1799 г. на посещение тук е светецът Софроний Врачански. По негова идея в двора има изработени камбани с две клепала - дървено и желязно. В двора, залутан в задната част на манастира, е гробът на популярния за времето си писател Светозар Димитров - Змей Горянин. Бил е много популярен и близък приятел на Елин Пелин.
В необозримите простори на Ржана планина има живописни и китни балкански селца и махали. Литаково е едно от най-популярните от тях. В него са разстреляни и погребани 59 борци - антифашисти от различни краища на България и на света. Сред тях са червеноармеецът Ванюша, прославените английски офицери Томпсън, Скот и Монро, канадският офицер Кларк, партизанският командир Дичо Петров, любимката на чавдарските партизани Сашка (Хермина Разградян). Остават и досега неизвестни имената на 38 от жертвите. А дали е имало фашизъм нека, се питат и спорят главорезите и поддръжниците на отишлия си преди години омразен хитлеристки строй. И стръмните склонове на Забравената планина може да им отговорят...
Майор Томпсън живее в Литаково