01 Ноември 2024петък02:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Руски флотски офицер пазил в тайна съкровището си

50-те японски графики от ХVIII и ХIХ век може да се видят в старозагорската галерия

/ брой: 169

автор:Христо Христов

visibility 1441

50 шедьовъра на японското изкуство УКИО Е (многоцветни графики, отпечатани върху копринена хартия от XVIII и XIX век) може да видят ценителите на екзотиката от Стара Загора. Сбирката, която е притежание на сливенската галерия "Димитър Добрович", се показва за пръв път пред широката общественост в пълния си блясък, след като почти 15 години е стояла "заключена" в депото.
"Японските художници не рисуват непосредствено от натура. Те създават върху листа нов, изменен свят, където господства идеята за подобие на всичко и законът за цялостното съобразяване с мисълта за непрекъснатото движение на заобикалящия ни свят. Линията в него е най-голямото вълшебство на японската гравюра...", коментира изкуствоведът доц. д-р Марин Добрев, директор на галерията-домакин. Той припомня, че УКИО Е започва да се развива още през XVI век в Поднебесната империя, но истинския си разцвет преживява 300 години по-късно, като се превръща в истински култ за импресионистите и постимпресионистите. Включените в експозицията автори са възможно най-добрите представители на това изкуство , сред тях греят имената Судзуки Харунобу (1725-1770), Тойокуни Утагава-Тойокуни I (1769-1825), Коцушика Хокусай (1760-1849), Андо  Хирошиге (1797-1868), Китагава Утамаро (1753-1806) и др.
Сбирката има изключително интересна история, за нея спокойно може да бъде направен игрален филм или поне да се напише роман, твърди сливенският губернатор Марин Кавръков, който е горд, че по някакъв начин е допринесъл за запазването на това богатство. По думите му през далечната 1987 г., като служител на МВР, го потърсила Валентина Валентиновна Лебедева-Роменски, съпруга на руснака белоемигрант капитан Валентин Фьодорович Лебедев. Потърсила го, за да предложи откупка първоначално на 1-2, а след това и на 33 гравюри. Кавръков признава, че в първия момент недооценил видяното, но все пък потърсил мнението на специалисти, първоначално на местни художници, а след това и на столични познавачи. Те ахнали от съдържанието на овехтялата и протрита по ръбовете кожена папка, между чиито корици 75 години били пазени произведенията на майсторите. Оказало се, че гравюрите са били притежание на офицера от руския императорски флот, капитан втори ранг Лебедев, който след разгрома на ескадрата при остров Цушима (1905) попада в плен на наследниците на самураите.
Пленничеството се проточило, роденият в казашкото село Кочеровски руснак научил езика, академичната подготовка пък му позволила да оцени възможността да види и пипне с ръцете си шедьоврите. Постепенно станал притежател на 33 гравюри, които със сигурност не са купени само от едно място. Когато настъпил мигът за размяна на пленниците офицерът успял да пренесе с багажа си до Петербург и кожената папка. После дошла следващата война: Първата световна, след нея Революцията, Февруарската и Октомврийската, а след тях връхлетяла Гражданската... През всичкото това време капитан Лебедев е бил във въртопа на събитията като действащ офицер. От руския флот, а впоследствие и от бялата армия на генерал Врангел. За втори път в рамките на по-малко от двайсет години му се наложило да измине пътя от Петербург до Владивосток и Мурманск, а оттам обратно до пристанището на Одеса, откъдето с кораби армията е прехвърлена във Варна. Годината е 1921-а. От Варна последвало пътуване за Стара Загора, където бил единият от лагерите на белоказашкия корпус. Кога и как емигрантът попада в Сливен, защо остава там до кончината си през 1977-а - историята мълчи, но финалът е повече от благоприятен и за града, и за хората, които обичат изкуството.
 

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 514

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 593

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 557

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ