19 Юли 2025събота03:49 ч.

Русия спира износа на зърно

Мярката е временна и ще продължи до 31 декември

/ брой: 187

автор:Дума

visibility 3547

Русия въведе от вчера до 31 декември временна забрана за износ на зърно съгласно решение на правителството, прието на 5 август, предаде РИА "Новости". Въпросът за отмяна на експортното ембарго може да бъде разгледан през октомври, след като в Русия стане ясен зърненият баланс, включително обема на реколтата. На среща на кабинета премиерът Владимир Путин заяви, че Русия има "достатъчно резерви" от пшеница, но трябва да се предотврати ръст на цените на вътрешния пазар, да се предпазят домашните животни и да се създадат резерви за следващата година.
Необичайно топлото и задушно време в европейската част на Русия от повече от половин месец насам унищожи зърнената реколта на площ от близо 110 милиона декара. Заради това руските власти преразгледаха към понижение прогнозата за добива тази година с една трета до 60-65 милиона тона зърно спрямо 97,1 милиона тона миналата година.
Според данните на руското министерство на земеделието и храните реколтата от 2010 г. едва ли ще стигне за задоволяване на потребностите на Русия. Страната се нуждае минимум от 80 милиона тона зърно за собственото си изхранване, а до момента се очертава недостиг от 20 милиона тона. Вече започва да расте цената на брашното, а в Москва хлябът е поскъпнал с 20 на сто.
Русия може да си позволи да отдели за износ през текущата селскостопанска година от 3 до 4,5 милиона тона зърно. При оптимистичен сценарий за реколта от 65 милиона тона износът няма да бъде повече от 4,5 милиона тона. Песимистичният сценарий за реколта не повече от 60 милиона тона ще даде възможност за износ на не повече от 2 милиона тона зърно.
Руският президент Дмитрий Медведев заяви в четвъртък, че руските власти са длъжни да защитят производителите и доставчиците на зърно, които заради правителственото решение за спиране на износа могат да се изправят пред съдебни искове по сключени по-рано договори. По думите му, необходимо е да се създадат юридически доказателства, че това е форс-мажорно обстоятелство и те нямат никаква възможност да осъществят доставките. Руският съюз на зърнопроизводителите от своя страна се обърна към властите с молба да отложат влизането в сила на забраната до 1 септември, за да се оформят необходимите митнически документи и да се изпълнят предварително сключените договори.
Според министерството на селското стопанство на световния зърнен пазар Русия ще бъде заменена по-скоро от Съединените щати, а не от нейните съседи от Общността на независимите държави (ОНД), където също има проблеми с реколтата заради сушата. По данни от последните години Русия е на четвърто място в света по износ на пшеница след САЩ, ЕС и Канада. Миналия селскостопански сезон тя е изнесла на външния пазар 21,4 милиона тона зърно. Най-големи вносители на руска пшеница са Египет, Турция, Пакистан, Азербайджан, Сирия, Йордания, Иран, Либия, Бангладеш и Йемен.
 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ