26 Юли 2025събота02:37 ч.

Русия продължава да получава значителни приходи от износ на енергийни ресурси

автор:Дума

visibility 1924

През първите сто дни от началото на спецоперацията в Украйна Русия е получавала средно над €900 милиона на ден от цял ​​свят, пише германският таблоид Bild. През това време Германия плати 16,72 милиарда евро за руски газ, нефт и въглища - само Китай похарчи повече за тях. През същия период целият ЕС купи от Русия енергийни ресурси за почти €70 млрд. В резултат на това Москва се „къпе в парите“ на Запада, въпреки че много страни се стремят да намалят зависимостта си от Русия в енергийния сектор .


146 дни след началото на спецоперацията в Украйна Русия все още продължава да получава значителни приходи от износ на енергия. „Путин плува в нашите пари “, пише немският таблоид „Билд“.

Строгите санкции трябваше да отслабят руската икономика и по този начин да принудят лидера на Кремъл да промени решението си и да спре военните действия. Проблемът обаче е, че най-важният източник на пари за Русия остава до голяма степен недокоснат. Става дума за износ на изкопаеми суровини, като Германия е един от основните купувачи в тази област, подчертава изданието.

Само от началото на руската специална операция в Украйна Германия е превела на Русия 16,72 милиарда евро за газ, нефт и въглища, според данни, публикувани от Центъра за изследване на енергията и чистия въздух CREA. През този период само Китай е купувал суровини от Русия за голяма сума (25,44 милиарда евро).

През това време почти 70 милиарда евро от целия ЕС са постъпили в ръцете на Владимир Путин, пише Bild. В резултат на това само страните от ЕС плащат повече от 200 милиона евро на ден за внос на енергия от Русия.

Въпреки това от март насам плащанията от ЕС са спаднали рязко с около 70% - защото много страни се опитват да станат независими от руския внос - и може би също защото поради по-високите температури сега се използва по-малко енергия в отоплителните системи.

В Германия ситуацията е различна: тя е толкова зависима от руския внос на енергия, че газовите хранилища бяха изпразнени миналата седмица, въпреки лятното време. Според германския таблоид причината за това са ремонтните дейности по газопровода "Северен поток". Шести дни не се доставя газ от Русия за Германия.

Това показва, че дори 143 дни след началото на военната спецоперация в Украйна, Германия все още е толкова зависима от руския газ, че вносът от други страни не може да покрие търсенето дори в разгара на лятото, подчертава изданието.

Въпреки това фактът, че ЕС намали плащанията си, не означава, че потокът от пари към Русия заплашва да пресъхне: големи количества „свежи пари“ продължават да постъпват в страната от други региони на света , които са свикнали да финансира военна специална операция в Украйна.

През първите сто дни на военните действия Русия е получавала средно над 900 милиона евро на ден от цял ​​свят, според германския таблоид Bild.

по материали на BILD

.


Последвайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 592

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 636

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 564

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 639

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 672

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 643

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 2785

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ