23 Октомври 2025четвъртък03:24 ч.

Русия обяви кога ще отвърне с ядрен удар

Всяка изстреляна срещу страната балистична ракета ще се третира като ядрено нападение

/ брой: 151

автор:Дума

visibility 723

Русия може да използва ядрено оръжие при всяка ракетна атака, независимо от заряда на ракетата. Това става ясно от публикация в изданието на руското военно министерство "Красная звезда".

В статия за политиката на Москва по отношение на "ядреното сдържане" генералният щаб на руската армия за първи път публикува условията, при които Кремъл може да употреби ядрено оръжие.

Системата за предупреждение за ракетна атака регистрира самото изстрелване на балистична ракета, но не може да определи дали тя има ядрена бойна глава. Ето защо се посочва, че руските военни смятат да третират всяка ракета, изстреляна срещу територията на Русия, като ядрено нападение и съответно като ситуация, в която Москва може да използва ядрено оръжие.

В началото на юни президентът на Русия Владимир Путин утвърди документ, озаглавен "Основи на държавната политика в сферата на ядреното възпиране". В него са посочени факторите, въз основа на които Кремъл може да вземе решение за употреба на ядрено оръжия. В отговор НАТО състави пакет от мерки срещу нарастването на ядрения арсенал на Русия.

Междувременно американският държавен секретар Майк Помпео ще подпише договор с Полша за разполагането на най-малко 1000 американски военнослужещи, твърди шефът на кабинета на полския президент Анджей Дуда. Новите 1000 американски военни в Полша ще бъдат предислоцирани от Германия. Американският президент Доналд Тръмп нареди изтеглянето на 12 000 от общо 36 000 американски военни от Германия.

Около 5600 от изтеглените войници ще бъдат разположени в Европа. Сключеното споразумение между Съединените щати и Полша за военно сътрудничество включва и преместването в Полша на главната квартира на 5-ти американски корпус от Форт Нокс в щата Кентъки.

В момента в Полша има разположени 4500 американски военни, но няма постоянна американска военна база. Полското правителство отдавна се опитва да увеличи американското присъствие в страната, което предизвика неодобрението на Москва.

Такситата в София поскъпват с 18,6%

автор:Дума

visibility 2733

/ брой: 197

Бюджетният дефицит на България стигна 3% през 2024 г.

автор:Дума

visibility 2728

/ брой: 197

Търсенето на жилища изпреварва предлагането

автор:Дума

visibility 2941

/ брой: 197

45% от чиновниците у нас обядват за над 10 лв.

автор:Дума

visibility 2667

/ брой: 197

Кремъл: Няма дата за среща Путин - Тръмп

автор:Дума

visibility 2810

/ брой: 197

Австрия и Швеция засилват мерките срещу мигрантите

автор:Дума

visibility 3092

/ брой: 197

Испания възобнови дебата за смяната на часа

автор:Дума

visibility 2855

/ брой: 197

Колумбия отзова посланика си в САЩ

автор:Дума

visibility 3006

/ брой: 197

Пиротехника

автор:Александър Симов

visibility 2512

/ брой: 197

Голямата картина

visibility 2675

/ брой: 197

Предсказуем резултат

visibility 2653

/ брой: 197

Младите гласове за пътя на България

автор:Дума

visibility 2784

/ брой: 197

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ