12 Юли 2024петък22:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Русия няма сляпо да следва Запада

За 11-и път руският лидер Владимир Путин отговаря в пряк ефир на въпроси на хората

/ брой: 98

автор:Дума

visibility 45

Вчера президентът на Русия Владимир Путин отговаря в пряк ефир на въпросите на руснаците към него, а сесията бе предавана на живо от три телевизии и три радиостанции. За Путин това бе 11-о "общонародно интервю". Последният такъв разговор бе на 15 декември 2011 г. и продължи над 4 часа и половина. Четири дни до ефира започна работа телефонен център, където се приемаха позвънявания, ес-ем-ес съобщения, интернет-послания. Тяхното количество надхвърли 3 милиона. Този път форматът бе променен като участниците бяха разделени по професионален признак, а някои можеха и да дискутират с държавния глава. Имаше и включвания от 6 точки в страната, а не само разговор в студиото.
Най-популярната тема на продължилата 4,47 часа "пряка линия" с президента бяха проблемите на руските региони. За доходите на населението президента го питаха за това време 25 пъти, хората също така се интересуваха от въпросите за развитието на регионите. Най-много, разбира се, по време на "пряката линия" ставаше въпрос за Русия (43 пъти), на второ място са САЩ (10), след това Германия (4), Испания (2), Китай (2) и Италия (1). На Путин бяха задавани и "неудобни" въпроси, включително за натиска над опозицията, осъждането на момичетата от "Пуси Райът" и скандалното дело срещу починалия одитор Сергей Магнитски.
В началото въпросите към президента засягаха проблеми със заплатите, корупцията и комуналните услуги. Първият въпрос беше за амбициозните задачи, поставени преди една година. Путин отбеляза, че е удовлетворен от свършената работа. Той специално подчерта успехите в демографската политика. "Ние имаме рекордни показатели за раждаемост", каза Путин. Той подчерта, че расте нивото на благополучието на хората и специално отбеляза увеличаването на заплатите, на стипендиите, индексацията на пенсиите.
Засягайки икономическите проблеми, руският президент каза, че не вижда нищо изненадващо в това, че спадът в икономиката в Европа се отразява на Русия. Той бе категоричен, че ще се придържа към икономическата си политика въпреки "тревожните сигнали" и критиките от страна на бившия му финансов министър Кудрин, който го обвини, че се задоволява с "половинчати реформи". "По този въпрос се води дебат, но основите на нашата политика остават непроменени", отсъди Путин.
Путин разкри и тайната на писмото на Березовски. "Първото писмо от него получих в началото на годината, второто - вече след смъртта му. Така че писма бяха получени. Той пишеше за това, че е направил много грешки, молеше за прошка и възможността да се завърне в родината", разказа Путин в ефира. "Ние нямахме близки отношения, но той се обръщаше с молба. Някои колеги молеха да дадем на посланията гласност. Аз не отговарях на писмата", добави Путин. Руският лидер също заяви, че за разглеждане на молбата на Березовски беше необходим "особен юридически анализ на ситуацията". Путин подчерта, че той не разполага с данни за съпричастност на специалните служби към смъртта на олигарха.
Атентатът в Бостън трябва да бъде повод за Русия и САЩ да обединят усилията си в борбата срещу тероризма, заяви руският президент. "Трагедията в Бостън трябва да ни накара да се борим заедно срещу тероризма. Русия също е жертва на международния тероризъм", подчерта президентът. "Ако бъдем единни, то няма да пропускаме такива удари", убеден е руският лидер.
Руският президент опроверга твърденията, че управлението му има допирни точки със сталинизма, но все пак призна, че страната му се нуждае от "ред и дисциплина". "Не виждам елементи на сталинизъм тук", обяви Путин пред свои сънародници, след като активисти изразиха тревога, че държавният глава репресира гражданското общество. "Сталинизмът е свързан с култ към личността, масови нарушения на закона, репресии и лагери. В Русия няма нищо подобно, и, надявам се, никога няма да има повече", отбеляза той.
Путин подкрепи налагането на "данък лукс". Според него трябва да се въведе данък на скъпите недвижими имоти. "Въпросът за голямата разлика в доходите е много наболял и важен, при това не само за Русия. Смятам, че недвижимото имущество трябва да бъде обложено с допълнителен данък", каза Путин.
Русия няма сляпо да се придържа към западните стандарти, но това няма да попречи активно да се работи за подобрение на климата в международните отношения. "И от страна на Русия, и от страна на Запада трябва да се изпитва уважение и всички да се стремим към взаимно разбиране. Необходим ни е комплекс от мерки, насочени към изграждане на отношения в необходимото русло", подчерта ръководителят на държавата. Освен това Путин отбеляза значителният подем в сферата на икономическите отношения на Русия със западните страни.
"Пряката линия" с Владимир Путин приключи с блиц-анкета, по време на която президентът призна, че е щастлив и обеща "да се стреми към това, всичко да е добре".
 

Обявяват кандидат-купувачите на "Виваком"

автор:Дума

visibility 635

/ брой: 131

Плащаме до 10 лв. за чадър на морето

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 131

НАТО пуска военен коридор през България

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 131

Левицата във Франция търси премиер

автор:Дума

visibility 604

/ брой: 131

Фантазии и шамани

автор:Александър Симов

visibility 659

/ брой: 131

Райски намерения по пътя към ада

автор:Деси Велева

visibility 680

/ брой: 131

В очакване на Конституционния съд

visibility 616

/ брой: 131

Датата - 12.07.2024 г.

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ