Русия и САЩ говорят за Украйна в Париж
/ брой: 75
Държавният секретар на САЩ Джон Кери се срещна с руския министър на външните работи Сергей Лавров в Париж в търсене на изход от украинската криза. Кери промени маршрута си и вместо да се прибере във Вашингтон от Саудитска Арабия, се върна в Европа, след като Барак Обама и Владимир Путин разговаряха по телефона един час и решиха външните им министри да се срещнат отново, за да обсъдят възможно дипломатическо решение на положението в Украйна.
Руският президент Владимир Путин се е обадил в петък вечерта по телефона на държавния глава на САЩ Барак Обама, за да обсъдят ситуацията в Украйна, предадоха световните агенции, позовавайки се на съобщения от Белия дом и Кремъл. В разговора, продължил според Ройтерс един час, Обама е казал на Путин Русия да даде "конкретен писмен отговор" на американските предложения за излизане от кризата по дипломатически път. Агенцията припомня, че Вашингтон търси руската подкрепа за своята идея в Крим да бъдат пратени международни наблюдатели, които да гарантират, че правата на руснаците там се зачитат, като същевременно руските войски се завърнат в базите си.
"Президентът Обама подчерта пред президента Путин, че САЩ продължават да подкрепят дипломатическия път чрез тесни консултации с правителството на Украйна и подкрепа за украинския народ с цел деескалация на кризата", се казва в съобщението на Белия дом, цитирано от Ройтерс.
Асошиейтед прес допълва, че в разговора Обама, който в петък бе на посещения в Саудитска Арабия, е приканил Путин да изтегли руските войски от границата с Украйна. Двамата президенти са се съгласили държавният секретар на САЩ Джон Кери и външният министър на Русия Сергей Лавров да се срещнат и да обсъдят по-нататъшните стъпки.
Според ИТАР-ТАСС Владимир Путин е привлякъл вниманието на събеседника си към "продължаващите безчинства на екстремистите" в Украйна, които "безнаказано извършват актове на сплашване по отношение на мирни граждани, властови структури и органи на реда в различни региони и в Киев".
Освен това Путин е изтъкнал пред Обама, че Приднестровието е изложено на "фактическа блокада", което води до "съществено усложнение на условията на живот на жителите на региона, пречи на придвижването им, на нормалната търговия и икономическата дейност".
Няколко часа по-късно руският външен министър Сергей Лавров обяви в интервю за програмата "Вести в суботу", че страната му няма никакво намерение да пресича границите на Украйна.
"Искаме само работата да бъде колективна, безчинствата, които западните страни се опитват да заметат под килима, и опитите им да представят ситуацията в благи тонове, да бъдат прекратени, сиреч и те да осъзнаят своята отговорност", заяви още Лавров, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Той припомни изявление на украинския и. д. министър на вътрешните работи Арсен Аваков, че последните действия на украинското ръководство са насочени към разоръжаване на всички, които разполагат с незаконно оръжие.
"Ако това е резултат от работата на нашите западни партньори, то, повтарям, ние сме доволни от случващото се и сме готови да продължим заедно с тях да търсим съвместни препоръки за украинците, насочени към прекратяване на всяка незаконна дейност и начало на дълбок конституционен процес по реформиране на държавата. Новата конституция на Украйна трябва еднозначно да закрепи извънблоковия статут на Украйна", смята Лавров.
Руският министър на външните работи Сергей Лавров заяви, че Москва предлага съвместно със САЩ и Евросъюза да формулират общи призиви към властите в Киев за общонационален диалог, в резултат на който да бъде подготвена нова конституция на Украйна.
В интервю по Първи канал на руската телевизия Лавров уточни, че руски официални представители предлагат Русия заедно със САЩ и Европейския съюз да сформират групи за подкрепа на Украйна и да отправят общи призиви към сегашните управляващи в Киев да инициират общонационален диалог с участието на всички политически сили - с изключение на крайните радикали - и на регионите за равноправни преговори. В резултат на такъв диалог Русия предлага да се изработи нова конституция на Украйна, която да скрепи федеративното и извънблоковото устройство на страната и да гарантира правата на всички хора, които живеят в Украйна.
Междувременно зам.-ръководителят на руското външнополитическо ведомство Сергей Рябков съобщи, че Русия и САЩ продължават консултациите си по украинската криза, но нямат общ план за урегулиране на положението.
"Общ план няма. Ние имаме различно виждане на ситуацията. Обсъждането върви в режим размяна на мнения, но да се говори, че има някакъв общ подход, е невъзможно. За да се намери обаче общо решение на ситуация
та, са необходими регулярни консултации", цитира Рябков РИА "Новости".