Русия и НАТО още спорят за щита
Въпреки различията партньорството между двете страни е по-голямо от всякога, обяви генералният секретар на Алианса
/ брой: 247
До дни предстои изграждането на системата за Европейска противоракетна отбрана срещу нападения извън територията на НАТО, съобщи генералният секретар на пакта Андерс Фог Расмусен по време на заседание на министрите на отбраната в Брюксел. Расмусен нарече проекта за противоракетна защита крачка напред. С водещата роля на САЩ в Румъния се изгражда наземна станция, която да оркестрира защитата на континента. Работата е сложна, но напредваме постоянно, уточни Расмусен.
Междувременно Русия и НАТО все още търсят компромис за противоракетния щит в Европа, каза Расмусен след срещата на военните министри на Русия и НАТО. "Ние трябва да продължим откровено и конкретно да обсъждаме, за да преодолеем нашите разногласия", каза той след заседание на Съвета НАТО-Русия на ниво министри на отбраната, с участието на руския министър Сергей Шойгу.
Програмата, основана на американската технология, от няколко години е основен източник на неразбирателство между НАТО и Русия. Алиансът казва, че тя е предназначена за защита на европейските страни членки на Алианса от евентуална ракетна заплаха от Иран, но Русия я възприема като заплаха за сигурността й.
"Преди да обсъждаме общи проекти, бихме искали да получим юридически уверения, че програмата не е насочена срещу Русия", заяви руският министър на отбраната Шойгу. "Няма да има обща работа между НАТО и Русия по въпроси за противоракетната отбрана, защото колегите от НАТО не са достатъчно предсказуеми", заяви той. Шойгу обаче подчерта, че руската страна, както и преди, е за развиване на взаимноизгодно сътрудничество в областта на противоракетната отбрана, тъй като това е сътрудничество, гарантиращо сигурността на всяка държава.
Расмусен подчерта важността от прозрачност във военните отношения между НАТО и Русия, допълвайки, че високо оценява решението на Москва да покани наблюдатели на военните учения "Запад" 2013 година в Русия и Беларус. Генералният секретар на Алианса похвали и прогреса между Русия и НАТО в съвместните им усилия срещу тероризма, както и в провеждането на различни учения. Той подчерта, че развитието на два центъра за ракетна отбрана - Русия и НАТО - е възможно. Двата центъра, добави той, могат да разменят информация, да се обвързват със съвместни учения и да анализират външна заплаха.
"Сътрудничеството между НАТО и Русия е по-голямо от всякога", подчерта Расмусен.
Пред журналисти генералният секретар на НАТО съобщи също така, че през 2015 г. предстои широкомащабно учение на силите на Алианса по суша, въздух и вода. Испания, Италия и Португалия ще бъдат домакини на учението. Предвижда се от 2016 до 2020 г. подобни учения да бъдат извършвани всяка година. Ще имаме повече възможности за това след приключването на мисията на ИСАФ в Афганистан до края на следващата година, отбеляза Расмусен.