01 Юни 2024събота17:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Русия и Китай се договориха да търгуват в национални валути

/ брой: 187

visibility 96

Ярослав Николаев

Доларът може да изчезне като разплащателно средство в руско-китайската търговия. Централната банка на Русия и Народната банка на Китай съгласуваха проект за споразумение за разплащане в национални валути. Сега проектът преминава формалните процедури на съгласуване.
Споразумението дава почти неограничен достъп до юани на руските фирми, които правят бизнес с китайски партньори. А китайците ще могат да ни плащат направо в рубли. Това косвено ще позволи да се увеличи стокооборотът между двете страни.
Засега в руската Централна банка не говорят за евентуалния обем на програмата на валутни суапове и сроковете за възможното й стартиране, всичко зависи от евентуалното търсене на този финансов инструмент.
Руският мегарегулатор отбелязва, че споразумението ще се превърне в още един инструмент на осигуряването на международната финансова стабилност и също така е възможност за привличане на парична ликвидност в критични ситуации.
Както разказа пред "Российская газета" вицепрезидентът на Асоциацията на регионалните банки на Русия Олег Иванов, подготовката и съгласуването на подписването на това споразумение е била през последните няколко месеца. Става въпрос за стимулиране на националните валути в двустранните външнотърговски операции.
"Емитентите на националната валута - централните банки на двете страни, са готови да извършват сделки по обмяната на рубли за юани и обратно. Това ще позволи на руските предприемачи, които искат да правят сделки в юани, по-широко да използват китайската валута. Клиентите на руските банки ще могат да получават в банките си юани направо от Банката на Русия.
Последната ще може свободно да обменя рубли за юани. Това може да се превърне в почти непресъхващ източник на юани за руския бизнес", каза банкерът.
С подписването на това споразумение ще бъде опростен достъпът на руския бизнес до юана, а това ще стимулира външната търговия именно в националните валути на Русия и Китай. Сега в структурата на външнотърговските разплащания между Русия и Китай над 75 процента принадлежат на американския долар. А това създава източник на доходи за американската икономика, тъй като такива операции преминават през американски банки. Ако инструментът на валутния суап стане търсен сред руските и китайските компании, то косвено това ще позволи да се увеличи стокооборотът между тези две страни.
Ще припомним, че още през май президентът на Русия Владимир Путин се изказа в Шанхай за създаване на нови инструменти при управлението на взаимните руско-китайски валутни резерви. Това би позволило да се направят рублата и юана по-стабилни, в това число да се даде принос за повишаването на стабилността на световната финансова архитектура. А в началото на юли ръководителят на Банката на Русия Елвира Набиулина се срещна с председателя на Народната банка на Китай Чжоу Сяочуан, с когото обсъдиха мерки за по-нататъшно стимулиране на разплащанията в национални валути.


Валутният суап е сделка, която предполага едновременно купуване и продаване на определено количество валута на една страна в замяна на валута на друга страна. Това е един от най-разпространените инструменти на валутния пазар.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 707

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 612

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 698

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 907

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 671

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 683

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 707

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 684

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ