24 Април 2024сряда20:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Рупорът" на Кремъл стряска Държавния департамент

Англоезичната руска телевизия Russia Today набира популярност в САЩ и по света

/ брой: 59

автор:Георги Георгиев

visibility 3275

"Предпочитам RT и английската "Ал Джазира" пред местните частни медийни конгломерати. Американските медии изглежда мислят, че Америка е тъпа."

"Смятам, че за да получа реална информация за това какво става по света, а също и в моята страна, трябва да следя чуждите новини по RT, "Ал Джазира", France 24, BBC (в по-малка стенен)."

Мнения на американци във форума на телевизия Russia Today (RT)


На 3 март държавният секретар на САЩ Хилъри Клинтън посети Комитета по външна политика на Сената на САЩ, за да поиска още по-голямо финансиране за Държавния департамент и по-точно за пропагандата в чужбина. За да обоснове своето искане, г-жа Клинтън приведе няколко аргумента, които само преди двайсетина години биха звучали, меко казано, абсурдно. Сред нейните доводи беше и този: "Ние се намираме в състояние на информационна война. И ние губим тази война, ще бъда много откровена в оценката си... Руснаците пуснаха англоезичен канал. Гледах го в няколко държави и го намирам за много поучителен."
Каналът, за който говори Клинтън, е Russia Today (Русия днес). Финансирана от руската държава 24-часова телевизия, която излъчва на английски, испански и арабски. Тв каналът заработи в тестов режим на 14 септември 2005 г., а пълноценното му излъчване стартира на 10 декември. За главен редактор на телевизията бе назначена удивително младата за подобен пост 25-годишната, тогава, журналистка Маргарита Симонян, която преди това работи във ВГТРК (Общоруска държавна телевизионна и радиоизлъчвателна компания) като репортер в президентския пул.

Рекламни плакати на RT, които бяха забранени за излагане в летищата в САЩ, защото били политически некоректни

Симонян така определя целите на Russia Today: "Това ще бъде погледът на Русия към света... Искаме да отразим мнението на Русия за света, за да бъде виждана по-добре и самата Русия... Чуждите медии невинаги адекватно отразяват събитията в Русия. Първото, което според изследванията идва в главите на чужденците при споменаването на думата "Русия", е "комунизъм", "сняг" и "нищета"... Ще се стараем да покажем Русия такава, каквато я виждат чужденците, когато идват в страната." В интервю за сайта "Газета. ру" Симонян обяснява, че в днешно време да нямаш информационен тв канал, който да излъчва в чужбина е все едно да нямаш министерство на отбраната. "Има отдавна известен принцип: хората, изразяващи гледната точка на 90% от руснаците, получават в западните медии само 10% ефирно време и, обратно - хората, които отрязават гледната точка на 10% от руснаците, получават 90% от ефирното време."
През първите години държавата дава за годишната издръжка на канала 30 млн. долара и по думите на Симонян половината от сумата отива за заплащане на разпространението на тв сигнала. Макар че вероятно сумата, с която разполага RT, е много по-голяма. Полското издание "Политика" в статия по темата на журналистката Юстина Прус-Войчеховска твърди, че за 2011 г. дотацията е в размер на 200 млн. долара.


Много ли е това или е малко? Ако се направи сравнение, ще се види, че аналогичните проекти в други държави оперират с много по-големи или близки до този бюджет. Един от източниците за финансирането на "Ал Джазира" е собственият джоб на емира на Катар. По една информация на списание "Икономист" само от този джоб годишно на арабския канал се дават 500 млн. долара. "Световната служба на Би Би Си", верига от радиостанции, финансирани от британското правителство, разполага с бюджет от 430 млн. долара. Общият бюджет на британската тв и радиокорпорация обаче е около 7 млрд. долара, които се формират, освен от друго, и от данък "телевизор". Т.е. държавното финансиране присъства. "Дойче веле" имаше за 2010 г. бюджет от 370 млн. долара. Радио "Гласът на Америка" е с бюджет за 2010 г. в размер на 208 млн. долара. Обаче общият бюджет на американската организация, наречена Съвет за управление на международното излъчване, част от която е "Гласът на Америка", е 750 млн. долара.
Китайската държава обаче смята да счупи всички рекорди. Пекин анонсира създаването на международен новинарски канал, който да разполага с бюджет от 6 млрд. долара.
Към днешна дата аудиторията на Russia Today е около 380 млн. души по целия свят. Каналът има 19 кореспонденски пункта в 15 държави и за него работят над 2000 души. Например екипът на студиото във Вашингтон е от 70 души. От RT не крият, че аудиторията в САЩ е много важна за тях. И в това отношение те имат успехи. По данни на рейтинговата компания Nielsen Media Research Russia Today e на първо място по гледаемост сред чуждите информационни канали в окръг Вашингтон. При това руският канал изпреварва втория в класацията - англоезичната "Ал Джазира", с 6,5 пъти по-голяма аудитория в прайм-тайма. По данни на агенция Synovate през октомври 2009 г. европейската аудитория на RT само в шест европейски страни, сред които са Германия, Франция и Италия, е била 7 млн. души, а 23% от анкетираните са нарекли Russia Today "любим новинарски канал". Във Великобритания, според изследване на Kantar Media, аудиторията на RT надхвърля 2 млн. зрители. Пред списание "Пари" ("Деньги") руската издателска къща "Комерсант" Симонян твърди, че появата на канала в британския тв ефир е повлияло положително на отношението на британците към Русия. "Ако като цяло у британците отношението към Русия се е подобрило само при 17% от случаите, то сред зрителите на RT - в 41% от случаите. Информираността относно Русия е нараснала сред 70% от нашите зрители, а средно сред британците процентът е 30", казва Симонян.
Каналът има успехи и в интернет. В популярния видеопортал YouTube аудиторията на RT достига до 250 млн. посещения. За сравнение "Ал Джазира" има само 30 млн., а CNN International - 2,5 млн., по думите на Маргарита Симонян. Руският канал дори се изхитрява да печели от това. Страничката им в YouTube му е донесла в последно време 200 хил. долара.
Паралелно с англоезичната версия Russia Today пусна още два канала - на арабски език - "Русия ал Яум", и най-новото попълнение от декември м.г. - испаноезичния RT en espanol. Каналът на арабски е с примерна аудитория от 350 млн. души в Северна Африка, Близкият изток и Европа. Тази телевизия много бързо набра популярност. По данни на Google Analytics само за първото тримесечие на 2009 г. сайтът на "Русия ал Яум" е бил посетен от 2,5 млн. души, след което в рамките на една година посещаемостта се увеличава 26 пъти. По време на сраженията в Ивицата Газа кореспондентският пунк на "Русия ал Яум" е разрушен от попадение на танков снаряд. През пролетта на 2009 г. над 40 000 души в анкета, направена от иракския тв канал "Ар-Рай", са посочили, че войната в Ивицата Газа е била отразена най-обективно от "Ал Джазира" и "Русия ал Яум", сочи статия в руския клон на "Уикипедия".
Съвсем естествено е, че поради държавния характер на финансирането и създаването му каналът бе подложен на силни политически критики още от момента на възникването му. При това голяма част се появяват първо в руската преса, част от която се усъмнява в ефективността на държавната пропаганда зад граница. Russia Today е определян като "рупора на Кремъл", а главният му редактор - като "устата на Кремъл" - твърдението е на полската журналистка Юстина Прус-Войчеховска. В същото време в статията "Ал Джазира" срещу Russia Today" в Global Post, в която се прави сравнителен анализ на двете телевизии, се посочва, че: "Сегашни и бивши сътрудници казват, че те рядко или почти никога не са усещали пряк натиск с искане да представят определена гледна точка или да провеждат определена партийна линия." Близкият до т.нар. либерална опозиция руски политолог Дмитрий Орешкин отбелязва пред едно от изданията на "Комерсант", че американските му приятели се смеели на продукцията на RT. Трябва да се има предвид обаче, че е много вероятно приятелите на Орешкин да са представители на неолибералните кръгове в САЩ, които спонсорират неправителствените организации в Русия, за които работи политологът. В същото време в самата Америка някои влиятелни хора като ръководителя на Съвета за управление на международното излъчване Уолтър Айзъксън намират "смешния" канал Russia Today за заплаха за САЩ. По време на честването на юбилей на радио "Свобода" той е заявил, че Американският конгрес трябва да вземе мерки, защото: "... нашите врагове, такива като Russia Today, започват да ни превъзхождат, техният глас става все по-силен."
От какво се страхуват хора като Айзъксън и политици като Хилъри Клинтън? Преди всичко от това, за което най-много реват от десетилетия насам, че липсва в страните, които са мишена на пропагандната им машина - плурализма и алтернативната гледна точка. Силните на деня в САЩ и либералните им креатури по света до такава степен са се вживели в ролята си на ментори и така обичат да поучават всички за всичко, че явно изпадат в истерия, когато някой приложи спрямо тях собствените им номера. Те нямат нищо против доминиращата американска гледна точка за Русия да звучи в руския ефир, но получават ортикария, когато доминиращата руска гледна точка за САЩ звучи в американския ефир. Само че времената се менят. При това със скорост, непозната в предишните десетилетия. По парадоксален начин ролите се разменят. Тези, които довчера бяха мишена, днес са взели противника си на мушката.

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 388

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 291

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 403

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ