Румен Радев: Само легитимен парламент може да демонтира порочния модел
Бойко Борисов най-сетне се появи пред медиите, но избяга от въпроси
/ брой: 5
Само легитимен парламент може да излъчи добре работещо правителство и да започне демонтажа на порочния управленски модел. Изключително важно е в резултат на тези консултации да се предвидят мерки, които да гарантират високо доверие в изборния процес и в здравните мерки, за да имаме нормална избирателна активност, в резултат на която да бъде избран легитимен парламент. Това заяви президентът Румен Радев, който заедно с вицепрезидента Илияна Йотова обсъди с Обществения съвет към Централната избирателна комисия предстоящия парламентарен вот. Всички се обединиха около тезата, че липсата на мерки и планове за действие представлява проблем и повдига въпроси за протичането както на предизборната кампания, така и на самия вот. ЦИК трябва своевременно да започне работа, ако вече не е, по подготовката на изборите и да обяви предвидените мерки достатъчно рано, за да може обществото да бъде информирано и спокойно, че органът, призван да организира изборите, работи и взема решения в интерес на гражданите, подчертаха те.
Радев призова да се идентифицират своевременно възможностите за предварителна проверка на машините за гласуване, за да се предотвратят всякакви възможности за манипулиране на изборния резултат. Според него това ще повиши и доверието на гражданите в машинния вот. Шефът на Обществения съвет Росица Матева отхвърли опасенията, че машините може да допринесат за разпространение на заразата, като посочи, че дезинфекцията със 75-процентов етилов спирт е достатъчна за обезопасяването им. Тя подчерта, че решението на парламента, с което отчитането на гласовете от устройствата ще става с броене на разписки, а не с разпечатаните от тях протоколи, на практика обезсмисля машинния вот.
Вицепрезидентът Илияна Йотова повдигна въпроса за възможността за гласуване с пълномощници, която се практикува във Франция. Тя обсъди с участниците и необходимостта от увеличаване на избирателните секции, за да се избегне струпването на хора, възможността за предвиждане на зелени коридори за уязвими групи и ефективността на евентуално онлайн обучение на членовете на СИК.
За повече прозрачност на изборния процес членовете на Съвета предложиха преброяването на бюлетините и попълването на протоколите да бъде заснемано или излъчвано онлайн. Предложен бе вариант гражданите под карантина или в изолация да гласуват с подвижни избирателни кутии. Според тях той може се въведе с решение на ЦИК, евентуално с козметични законодателни промени. От "Дондуков" 2 обобщиха, че има обща позиция, че в оставащото кратко време до изборите е неуместно да се въвежда гласуване по пощата. На срещата обаче бе предложено подобен вот да се проведе пилотно за българите в чужбина.
Малко по-рано Бойко Борисов вбесен нахълта на брифинга на Националния оперативен щаб. Макар да избягва публични появи, той използва прякото излъчване, за да атакува президента. Премиерът обаче отказа да отговаря на въпроси. Той повтори тезата си, че някой диктувал на президента да се отметне от 28 март като дата за вота. Борисов се вбеси от обвинението на Радев, че е ортак с Делян Пеевски, и заяви, че президентът бил такъв с Васил Божков, когото нарече Черепа. ДПС били подкрепили Радев за първия му мандат, сега не помагали за кворума в НС, който се дължал само на "Обединени патриоти". "Няма медицински специалист, който да излезе и да каже на какво ниво ще е пандемията на 28 март. Март може да има бури, виелици. Май месец, дето се вика, може и на открито секции да се направят. Но ние се подготвяме за тогава", продължи в половинчасовата си тирада премиерът.
Ден след като се срещна с кметове на малки населени места, президентът разговаря и с представители от Националното сдружение на общините. Гербаджийските кметове като председателя на НСОРБ Даниел Панов влязоха в тона на управляващите и самоуверено заявиха, че са готови за вот на 28 март. Други кметове обаче изразиха притесненията си, че въпреки опита си ще бъдат затруднени да осигурят противоепидемичните мерки, особено при липсващия здравен протокол. НСОРБ предпочита удължен изборен ден вместо гласуване в два дни.