22 Май 2024сряда03:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Руините на София

Стотици опасни сгради убийци дебнат столичани

/ брой: 98

автор:Деси Велева

visibility 2558

Едва ли има квартал в София, който да не може да се похвали с няколко изоставени и често опасни сгради, които се рушат под напора на годините и незаинтересоваността на институциите. Те стават известни за по-широката общественост само ако в тях се случи нещастие с играещо сред руините дете или ако се срути козирка и затрупа автомобил. При положение обаче, че липсва трагично събитие, развалините остават в забвение само като дразнител на местните хора и опасност за децата им.

Глутница кучета плаши всяка сутрин и вечер част от жителите на столичния квартал "Толстой", които имат смелостта или просто им се налага да минат в близост до бившето общежитие на Техникума по пластмаса и каучук на ул. "Република". Сградата му е изоставена преди около 23 години и оттогава буквално се разпада. Учениците са живеели в 40 стаи на три етажа. След закриването на училището с времето от сградата изчезват вратите, тухлите, електрическата инсталация, дограмата. Сега през дупките на липсващите прозорци личат следи от пожар, дворът е обрасъл с гъста растителност и се е превърнал в сметище, а оградата почти липсва. Там живеят вече само четириноги, които посрещат с яростен лай всеки, приближил се непознат. Преди време част от тях дори били намерени мъртви и извозени от общинското предприятие "Екоравновесие".



Не е за снимка, а за булдозер,

жалват се съседи на опустошената сграда, които от години очакват някой да ги спаси от опасностите и рисковете, криещи се под все още държащия се покрив.
Хората се притесняват и заради това, че  бившето общежитие често вечер се превръща в наркоманско сборище. Затова предупреждават да не се минава покрай него в тъмните части от денонощието. Вече и не помнят откога се борят с различни институции и ги молят да обезопасят сградата или просто да я съборят. Първо им обещавали охрана, която така и не се появила, а сега вече просто няма какво да се пази, освен животът на съседите. После ги баламосвали, че ще има процедура за превръщането на имота от публична държавна собственост в частна и след това ще се обяви за приватизация.


Първоначално сградата е собственост на Министерството на образованието, по-късно преминава в ръцете на областната управа. Именно към нея пращат отчаяните си молби жителите на "Толстой" през последните години. Според Красимира Ценова, която живее в съседен блок, все пак бившето общежитие било обявено за продажба, но кандидати така и не се появили. Държавата поиска 65 000 лева за двора и 435 000 лева за сградата, но кой би дал тези пари, за да му се наложи да я разруши накрая, разсъждава Красимира. Тя и останалите жители на "Толстой" все още чакат помощ, макар да признават, че след дългогодишната борба не разчитат на нея.


По информация на Столичната община

числото на опасните сгради в София се движи между 300 и 700.

Около 30 на сто от тях са общински, останалите са частни, а малък брой са държавни. Най-много потенциални сгради убийци има в район "Възраждане", където те са над 100. На второ място се нарежда "Оборище", а на трето - "Сердика". Рекорд на изоставени постройки държи районът между булевардите "Тодор Александров", "Сливница", "Мария Луиза" и "Константин Величков", сочат данните на звеното за строителен контрол в общината. Въпреки тази печална статистика рядко има резултати от предписанията, които се дават от администрацията на частни собственици. При самото съставяне на предписанието за ремонт общината глобява собствениците със 100 до 500 лева. Ако те не ремонтират сградата, се издава заповед, с която общинският строителен контрол ги задължава да го направят. Едва на следващ етап се стига до сериозна глоба, която може да достигне и 100 000 лв.
Повечето от опасните сгради са строени в началото на миналия век 20-те и 30-те години на ХХ век, но са с лошо планиране и строителна конструкция и не са поддържани с години. Особена опасност представляват фасадите на някои стари сгради, с които често стават инциденти. Друг известен проблем са изоставените сгради паметници на културата, част от които са частни и собствениците им не могат да си позволят скъпата реконструкция.
Опасните сгради съвсем не са проблем само на София. Старата столица Велико Търново следва класацията с около 200 потенциални сгради убийци. В Пловдив преброяването сочи 500 опасни постройки само в центъра, за Русе цифрата е около 30.
В последните години на криза, която засегна и строителството, се появява и нова опасност - от започнати, но

недовършени жилищни блокове или офис сгради.

Инвеститорите все по-често нямат финансови възможности да ги достроят и с времето те се саморазрушават и се превръщат в рискови. Според данни на направление "Архитектура и градоустройство" към Столичната община само за 2012 г. незавършените строежи в града са малко над 200, като най-много са в районите "Лозенец", "Овча купел" и "Панчарево". Каква част от тях ще останат недостроени и ще се превърнат в руини или ще бъдат довършени, но ще се разрушат, защото ще останат празни, може само да се гадае. Но частните лица и инвеститори със сигурност няма да изпълняват задълженията си на отговорни стопани, ако и самата държава или общината бягат от същата роля и позволяват дългогодишни недоразумения да създават опасност за живота на столичани като случая в кв. "Толстой".


Равносметка на трагедиите


Един от най-страшните инциденти със стара сграда в София бе на 19 септември 2006 г., когато  на столичната улица "Алабин" стара сграда се срути и погреба две млади жени, минаващи с колата си наблизо. Шест години продължи разследването на случая и едва преди няколко месеца бе повдигнато обвинение на собствениците на сградата.
През 2009 г. пък плоча с метална конструкция се откърти в сграда паметник на културата в София и уби двама братя. Те са разбивали, за да вадят желязо от необитаемата постройка в кв. "Захарна фабрика", издигната през 30-те години на миналия век.
2011 г. също бе белязана от трагичен инцидент, при който млад мъж почина, а две жени бяха тежко ранени, след като се срути част от балкон от третия етаж на кооперация на  ул. "Неофит Рилски" 41 и бул. "Витоша" в столицата. Тримата са били на терасата на третия етаж, когато металният парапет се откъртил. Същата година жертви на срутване станаха седем автомобила, след като стара сграда в центъра на София ги затрупа. Инцидентът бе при премахване на едноетажна сграда, използвана за склад за продажби на едро.
Преди близо година част от козирка на сграда в центъра на София се стовари върху външните маси на сладкарница, но за щастие този път жертви нямаше.

 

Еврото може да се отложи и след 2025 г.

автор:Дума

visibility 535

/ брой: 93

Курортите на път да останат без персонал

автор:Дума

visibility 502

/ брой: 93

Обмислят ББР да дава безлихвени кредити на чиновници

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 93

Президентът на Иран загина в катастрофа

автор:Дума

visibility 514

/ брой: 93

20 на сто от учениците в Хърватия залагат

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 93

Мадрид отзова посланика си в Буенос Айрес

автор:Дума

visibility 509

/ брой: 93

Накратко

автор:Дума

visibility 486

/ брой: 93

Само обещания

автор:Деси Велева

visibility 539

/ брой: 93

Олимпийско лицемерие

автор:Нешка Робева

visibility 521

/ брой: 93

Коалиция на приятелството

автор:Лозан Такев

visibility 555

/ брой: 93

Всеки глас за малки леви партии е загубен

автор:Дума

visibility 502

/ брой: 93

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ