02 Юни 2024неделя13:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

In memoriam

Рождество в смъртта

/ брой: 30

автор:Дума

visibility 89

Разделихме се и с голямата българска поетеса и интелектуалка, общественичка Леда Милева, която си отиде навръх своя рожден ден. Като че ли някаква странна прокоба прекъсна земния й път тъкмо на нейната рождена дата. Прокоба, защото до сетния си миг тя беше заредена с жизнелюбие и воля за живот, с неизтощима енергия и оптимизъм. А сякаш и ние бяхме повярвали, че в известен смисъл със своето дълголетие и жизненост тя е едва ли не вечна. Това в някаква степен се потвърждава и от нейната смърт, а сега и от рождеството й в смъртта.
Родена на 5 февруари 1920 г. в семейството на гениалния поет антифашист Гео Милев, на известната интелектуалка Мила Керанова-Гео Милева тя още от ранното си детство попива онзи финес от изтънчена душевност и човешка деликатност, присъщи и на двамата, а едновременно с това ще притаи в себе си травмата от "безследно изчезналия" баща, но и неговата поетическа дарба. Нещо, с което никога не парадираше и не натрапваше.
През 1938 г. завършва Американския колеж в София, а след това - право в Софийския университет (1941) и Педагогическия институт за детски учителки, като посвещава едва ли не целия си живот на словото и на децата, на детската литература. След Втората световна война е ръководител на детско- юношеските предавания в Радио София (1944-1951). През 1966-1970 г. е генерален директор на Българската национална телевизия, а след това посланик, постоянен представител на България в ЮНЕСКО, Париж. От 1979 до 1989 г. е председател на Съюза на преводачите в България, създател на списанието за чуждестранна литература "Панорама" и негов главен редктор. Дългогодишен председател е на българския П.Е.Н. център, депутат на левицата в Седмото Велико народно събрание.
Внушителен е списъкът на творчеството, което ни завещава Леда Милева - над 30 стихосбирки за деца, между които "Зайо на разходка" (1946), "Няма време" (1949), "Цветни приказки" (1969), "Черно фламинго" (1978), "Карнавал в гората" и др. Нейни са множеството театрални и радиопиеси. Емблематично е стихотворението й "Зайченцето бяло", което са запомнили наизуст още в своето детство поколения българи.
Включена е в почетния списък "Ханс Кристиян Андерсен" на Международния съвет по детската книга. През 2008 г. е удостоена с нациоалната литературна награда "Константин Константинов", носител е на орден "Стара планина"- първа степен.
Като творец, тясно свързан с лявата идея и веруюто на своя баща, Леда Милева изповядваше дълбоката си вяра в социалната справедливост и надеждата за един по-добър и човечен свят. "Мисля, че успях да не изпускам кормилото на лодката, в която ми бе съдено да преплувам морето на моя вече дълъг живот, без да се отказвам от идеите, от ценностите, в които съм вярвала, без компромиси, от които бих се срамувала" - казва Леда в едно от своите последни интервюта за ДУМА. В него тя споделя тревогата си за днешния ден на България от струпалите се върху главите ни през последните години "ужасни явления и процеси". Но когато става реч за бъдещето, тя отвръща с присъщия й непоправим оптимизъм: "Човек, който познава цялата превратна история на България в течение на повече от 1300 години, едва ли би могъл да се усъмни в жизнените и интелектуални сили на нашия народ".
Новината за смъртта на голямата българска поетеса идва като "гръм от ясно небе" - толкова внезапна бе вестта за нейната кончина. Навръх рождения си ден малцина се разделят с живота. Но при Леда това не е толкова прокоба, колкото рождество в смъртта, защото всичко, каквото тя ни е завещала със своя живот и творчество, тепърва ще живее.
Мир на праха и на духа ти, Леда! И на добър час във вечността!


Споделено


Валери Петров:
Рядък човек и приятел


С Леда Милева ме свързваше многогодишно приятелство, а да пишеш за приятел е трудно. Леда беше рядък човек. Носеше всички качества на известното старозагорско семейство: буден интелект, невероятна жизненост, тактичност в личните отношения, вярност на идеите, с които беше закърмена, и - най-важното за детския писател -  дарбата да разговаряш с малките, сякаш си малък като тях, и в същото време малко по-умен и по-опитен. Слава Богу, Леда беше плодовит писател и умееше да съчетава активното творчество с напрегнатата обществена дейност и остави на децата чудесно богатство от стихотворения и поемки, всички пъргави и весели, а в същото време умни и учещи на добро. Блазе им! Те получават толкова много, а на нас, възрастните, остава само скръбта по напусналия ни рядък човек и приятел!


Антон Дончев:
Докато има българско слово...

 
Така се случи, че последните години срещах по-рядко Леда. Сега вече няма да мога да я срещна, но нейните книги стоят в библиотеката ми и чрез тях тя си остава и само като ги докосна, виждам лицето й. Нито веднъж не съм я видял без усмивка. Срещали сме се много стотици, може би хиляда пъти, за пръв път преди повече от 60 години. Но когато я извиквам в спомените си, аз я виждам седнала до мен в микробуса да пътуваме нанякъде, където ни чакат. Ако това беше среща с деца, знаех как те с почуда и обожание ще гледат любимата си авторка. Съжалявам, че те вече няма да я видят жива, но съм уверен, че много, много години, докато има българско слово, нейните стихове ще звучат в устата на милиони деца.


Светлин Русев:
Истински европеец и аристократ на духа

Преди година гледах в интервю по телевизията Леда Милева. Възхищавах се на изискания й вид, на достолепието и простотата, с които споделяше сложния си житейски път. Възхищавах се на съхранената чувствителност и острата мисъл. Истински се учудвах как един човек, който е минал през толкова сложни лични и исторически бури, през обществена и политическа непоносимост, остана духовно изправен и аристократично независим.
Истински европеец, много преди да политизираме сиромашкото си полуевропейско потурначество - Леда Милева бе от онези големи национални примери, с които и вчерашният, и днешният, и утрешният ден на България може да се гордеят.
Леда, прощавай! С теб надеждата ни е по-голяма и срамът по-малък.


Анжел Вагенщайн:
Не ти казваме сбогом!


Остави ни Леда Милева - голямата поетеса, вярната! Остави ни, за да засияе до баща си Гео, като още една звезда на литературния ни небосвод. Не ти казваме сбогом, Леда, приятелко, защото всяка твоя дума, стих и песничка, всяка твоя пръска любов и нежност остават завинаги при нас! ДЖЕКИ.



Никола Инджов, председател на фондация "Гео Милев":
Продължител на културна династия


Леда Милева олицетворяваше една от малкото български културни династии. Основоположници са свещеници и учители, звездният миг настава с появата на Гео Милев, а от него насам династията се възражда с нови генерации книжовници. Династията е съставена от индивидуалности с предопределение да действат в духовни общности и в универсални сфери.
Леда Милева продължи идеите на своя баща в други психологически пространства, съхрани ги за младите поколения, за утрешна България. Като неин пръв помощник в това дело аз съм свидетел на излъчваща се от нея родова енергия, макар напоследък тя често да  споделяше, че й остава да свърши още една работа като хората... Да, имаше предчувствие за смъртта, но едва ли мислеше, че ще си отиде от нас навръх рождения си ден. Навярно божествено провидение прозира в това съвпадение, навярно...


Иван Гранитски, директор на издателство "Захарий Стоянов" :
Жив класик на детската литература

В една детска градина детенце с ококорени от възторг очи пита поетесата? - "Госпожо Милева, вие жива ли сте?" Детето съвсем сериозно си мисли, че поетесата е паметник. Самата Леда Милева възприема подобни случаи като комплимент. При друга среща с деца на въпрос на учителката "...харесва ли ви авторката на "Зайченцето бяло" и "Сиводрешко и Бързобежко"?" едно дете простодушно отговаря: "Мислехме, че е по-хубава."
Тези и стотици други случаи обясняват защо в детското съзнание Леда Милева със своите герои зайченца, мецани, лястовички, шишарки, балони, влакчета, юначета с калпачета, лисанки, фламинго и т.н. вече е извисена като жив класик на детската литература. Сбогом, Леда!


* * *

На живия небосклон на българската литература угасна една от най-ярките звезди - напусна ни забележителната поетеса, преводачка и общественичка, дъщерята на великия Гео Милев - Леда Милева. Тя е авторка на изключително популярни стихове, детски поеми и пиеси за деца. Огромен е приносът й в приобщаването на творчеството за деца към съвременното изкуствол
Творчеството на Леда Милева ще остане завинаги в златната лавица на българската художествена литература! Поклон пред светлата й памет! - се казва в некролога на СБП, изпратен до медиите.


*  *  *

Всички ние си даваме сметка за дългогодишните усилия на Леда Милева, без които трудно бихме си представили изследването и популяризирането на духовното наследство на великия й баща Гео Милев. Но дори това е една много малка част от разностранната творческа енергия, която Леда Милева влагаше във всички области на културата.  - се казва в съболезнователно писмо до семейството и близките на Леда Милева от Министерството на културата.

*  *  *
Поклонението пред тленните останки на поетесата ще се състои в петък, като за неговото място и час допълнително ще публикуваме съобщение. 
 



 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 942

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 930

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 802

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 968

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 921

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1105

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 866

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 941

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 979

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1163

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ