Само Централната избирателна комисия ще взима решение дали да се преустановява машинното гласуване и да се преминава към такова с бюлетини. Това обяви по време на редовния брифинг на комисията говорителят Росица Матева, предаде БГНЕС.
Матева уточни, че нито СИК-овете, нито РИК-овете ще могат да взимат такова решение.
Матева каза още, че екранът на машината ще се дезинфекцира със спирт от 75 градуса, такива указания вче са дадени към секциите.
„Има взето решение на ЦИК как се прилагат указанията. В изборния ден дезинфекциите ще се извършват успоредно с процеса на гласуване. Не могат да бъдат карани наблюдатели, застъпници и други лица, които имат право да присъстват на изборния ден в изборното помещение, да го напускат“, каза още тя.
Говорителят на ЦИК съобщи още, че по решение на комисията е било взето решение да се направи контролно преброяване в 32 секции в Благоевград и с. Ясен на резултатите от балотажа от 4 юли.
„Направихме проверка на попълнените протоколи за преброяване на тези контролни разписки и установихме, че резултатите от машинното гласуване се припокриват с установените резултати от преброяването на контролните разписки от СИК. В една от секциите в Ясен е имало две машини, но е съставен един протокол за преброяване на контролните разписки и на 3-4 от секционните комисии е допусната грешка в попълването на данните, а именно броя гласували от машина, брой действителни гласове за партии и коалиции и брой действителни гласове „не подкрепям никого“, но това не променя резултата от гласуването“, обяви тя и каза, че ще бъде взето решение да се направи контролно преброяване и на резултатите от парламентарните избори, но те ще обхванат определен брой секции, а не всички.
Матева подробно разясни как ще протече изборният ден, съгласно изменения в Изборния кодекс.
„Съгласно последните изменения на Изборния кодекс, в изборния ден, преди да започне гласуването, СИК трябва да разпечата от машината т. нар. криптографски идентификатор, това е диагностичен доклад, в който се съдържа системният „хеш код“. Това е „хеш кодът“, който удостоверен от Държавната агенция „Електронно управление“ и от двата института още за изборите на 4 април“, заяви тя и припомни, че комисията е взела решение да не се променя софтуерът и затова машините извън страната ще имат този запис – преференции - предпочитание, за да бъдат със същия инсталиран софтуер и удостоверен от ДАЕУ и двата института.
Говорителят обясни, че екземпляр от него ще се предостави на всяка СИК в запечатен плик и задължение на членовете й е да го сравни и да съставят протокол.
„След приключване на изборния ден машинният протокол трябва да се разпечата от СИК в три екземпляра, тъй като другата част от него, към който се прикрепя машинният протокол е трипластов – един за СИК, един за РИК и един за ЦИК. Нулевият протокол от началото на изборния ден и този машинен протокол се подписват от всички членове на СИК. А след това ще се разпечатат толкова екземпляра от машинния протокол, колкото представители на партии, застъпници, наблюдатели искат копие от него“, обясни тя.
Матева каза че отчитането на изборите ще става по традиционния начин, „но се надявам всичко да се случва много по-бързо от обикновено”. Тя обясни, че се предава протоколът, а в изчислителния пункт се извлича информацията от флаш паметите и с това предаването на данните приключва.