Росен Идеалов събужда духа на романтизма
Именитият кларинетист ще изнесе концерт на 17 февруари във Варна
/ брой: 33
След възторжено адмирираната от публиката лирична красота на песенния цикъл "Зимен път" от Шуберт, поднесен проникновено от баса Ивайло Джуров и пианистката Деница Петрова в последния януарски ден, проектът "Нова музикална сцена" кани варненските ценители на камерната музика на още една среща с традициите на романтизма. На 17 февруари в Градската художествена галерия на Варна един от най-уважаваните български кларинетисти - Росен Идеалов, и пианистката Надежда Цанова ще изпълнят програма под мотото "Духът на романтизма", научи ДУМА от Нина Локмаджиева. Концертът е част от проекта на "Елит Проджектс Мениджмънт" "Нова музикална сцена", подкрепен от НФ "Култура".
"Уважаваният и многократно награждаван кларинетист Росен Идеалов и талантливата млада пианистка Надежда Цанова са успешен творчески тандем, чиито изяви на концертния подиум печелят овациите на публиката и високата оценка на музикалната критика", споделя директорът на "Елит Проджектс Мениджмънт" Мария Кондова. Програмата, с която двамата виртуозни изпълнители се представят в проекта "Нова музикална сцена", е вдъхновена от естетиката на музикалния романтизъм, за който Росен Идеалов споделя, че е "не просто стил, а състояние на духа". Варненските меломани ще имат възможност да се докоснат до майсторската интерпретация на емблематични романтични творби за пиано и кларинет. Сред тях са бляскавото Grand duo Concertante от Карл Мария фон Вебер със своя виртуозитет и бравурност в диалога между двата инструмента, и философската, надхвърляща далеч задачите на своя жанр, "симфонично" звучаща Соната оп. 120, номер 1 от Йоханес Брамс. Рядко изпълняваните в България "Фантастични пиеси", оп. 43 от датския композитор Нилс Гаде обогатяват програмата с духа на северната романтична естетика и приказното влияние на скандинавския епос. Финал на концерта ще постави Сонатата за кларинет и пиано от Ленард Бърнстейн, която, въпреки че е отдалечена от епохата на романтизма, се родее с нея по своя дух и въздействие."
Д-р Росен Идеалов е потомствен варненец, внук на легендарния през първата половина на ХХ век актьор Идеал Петров. Възпитаник е на Варненското музикално училище "Добри Христов" и на НМА "Проф. П. Владигеров" в София, която завършва в класа на проф. Сава Димитров по кларинет и на проф. Константин Чилев по камерна музика. Участва в майсторски курсове на Аурелиан-Октав Попа за съвременна музика и интерпретация. Лауреат е на Седмото общобългарско състезание за певци и инструменталисти (1984) в специалностите "Кларинет" и "Камерна музика". Носител е на престижни награди - "Златно петолиние" (2005) за високи художествени постижения и принос за разпространението на българската музика, "Златна лира" (2009) за върхови постижения в изпълнителското изкуство и високи педагогически постижения, "Кристална лира" (2012) на СМТДБ в категорията "Камерна музика" заедно с виолончелистката Георгита Бояджиева за компактдиска "Диалози".
Росен Идеалов концертира активно близо 40 години като солист и камерен изпълнител у нас и в чужбина - Италия, САЩ, Германия, Италия, Австрия, Чехия, Русия, Словакия, Унгария, Китай, Корея, Румъния, Македония и др. Репертоарът му наброява над 650 произведения от Ренесанса до наши дни. Изключително е търсен като изпълнител на съвременна музика. Над 250 произведения са написани специално за него от изтъкнати български композитори от различни поколения.
Бил е солист на най-добрите български симфонични, камерни и духови оркестри. Участвал е на престижни международни музикални форуми и фестивали - Wien Modern, Triest Prima, "Варненско лято", "Софийски музикални седмици", "Мартенски музикални дни"ь "Салон на изкуствата", "Аполония", "Musica Nova", "Звук и връзка" - София, и др. Многобройни са студийните му звукозаписи за фонда на Българското национално радио и Българската национална телевизия. Има над 16 компактдиска.
От 2006 г. Росен Идеалов е асистент в катедра "Камерна музика" в НМА "П. Владигеров" и преподавател по камерна музика, кларинет и оркестрово свирене в НМУ "Л. Пипков " в София от 1999 г. През 2021 г. защитава докторска дисертация към катедра "Камерна музика и съпровод" при НМА "Панчо Владигеров".
Надежда Цанова учи в НМА "Панчо Владигеров" в София при проф. Стела Димитрова-Майсторова и проф. Илия Чернаев. През 2011 г. се дипломира с магистърска степен по пиано и започва специализация в Кралската консерватория в Брюксел под ръководството на проф. Боян Воденичаров. Младата пианистка получава и най-високото отличие на "Школа Канторум" в Париж - Diploma di concert. Участвала е в майсторски класове на проф. Марчела Крудели, проф. Валерий Шкарупа, Пламена Мангова, проф. Боян Воденичаров, проф. Маурицио Морети, проф. Дмитрий Башкиров.
Надежда Цанова е носителка на над 20 награди и отличия от български и международни конкурси, сред които три "Гран При", четири първи награди, три втори награди, четири трети награди и четири специални награди. През 2013 г. печели Първа награда на Международния конкурс за пианисти "Флейм" в Париж. Участвала е във фестивалите "Пианисимо", "Аполония", "Австрийски музикални седмици", Международния фестивал "Боса Антика" в Сардиния - Италия, "Моцартеум" в Залцбург.
Била е солистка на Академичния симфоничен оркестър "П. Владигеров", Симфониета София, Софийската филхармония, Симфоничния оркестър на Българското национално радио, както и на симфоничните оркестри на Сливен, Пазарджик и Харков (Украйна). Концертирала е в Италия, Белгия, Германия, Испания, Португалия, Украйна, Унгария, Австрия, Полша, Чехия, Словакия, Италия, САЩ, Япония, Китай и др. Участва също в телевизионни предавания и записи за фонда на Българското национално радио.