03 Май 2024петък08:45 ч.

Роналдо не помогна на Ювентус да елиминира 10 от Порто

visibility 46

Порто елиминира Ювентус на 1/8-финала в Шампионската лига след истински трилър на "Алианц Стейдиъм" в Торино. Срещата предложи много емоции и завърши 3:2 за "бианконерите", след продължения, но накрая "драконите" ликуваха с общ резултат от двата мача 4:4, но с повече голове на чужд терен. В редовното време гостите поведоха чрез Серджо Оливейра (19) от дузпа. Федерико Киеза (49 и 63) обърна нещата в полза на домакините , а португалците останаха 10 след нелеп червен картон на Мехди Тареми (54). И в намален състав те достигнаха до продължения, в които отново Оливейра (115) се разписа. Юве реагира незабавно и върна интригата чрез Адриен Рабио (117), но времето не стигна на торинци, които отново отпаднаха твърде рано от турнира.
Андреа Пирло заложи на Алваро Мората и Кристиано Роналдо в атака. Федерико Киеза и Аарън Рамзи действаха по крилата, а в средата на терена действаха Артур и Адриен Рабио.
Серджо Консейсао пък разчиташе на Муса Марега и Мехди Тареми в атака. Хесус Корона и Отавио оперираха по двете крила, а като опорни халфове действаха Матеус Урибе и Серджо Оливейра.
Гостите имаха първата голова възможност в мача. Във 2-ата минута Урибе шутира опасно по земя от границата на пеналта, но покрай вратата. Юве отговори с още по-добра възможност. В 3-ата минута Мората получи прекрасно центриране в наказателното поле и стреля с глава отблизо, но вратарят Аугустин Маркесин направи блестящо спасяване. В 6-ата минута обаче Порто отново бе близо до гола. Зайду се освободи от Хуан Куардадо на фланга и подаде за Тареми, първият удар на нападателя бе блокиран, а при втория опит с глава той удари гредата. В 10-ата минута след центриране от фаул Рамзи обстрелва вратата на Порто с глава, но бе далеч от целта. В 17-ата минута Мерих Демирал закъсня да блокира Тареми в наказателното поле и го препъна за дузпа. Оливейра застана зад бялата точка и отбеляза за 0:1.
Порто организира опасна контраатака в 24-ата минута, завършила с удар по земя на Корона, но Шчесни уверено спаси. Малко след това и Отавио тества полския страж, който отново бе на мястото си. В 26-ата минута Мората получи пас в наказателното поле, освободи се и шутира отблизо, но вратарят излезе добре и блокира удара му.
В 30-ата минута Рабио опита хубав удар от воле, но той не се получи достатъчно силен и Маркесин успя да спаси.
В добавеното време на първата част Шчесни направи поредно спасяване след диагонален шут на Оливейра.
Юве започна силно второто полувреме и бързо успя да възстанови равенството. В 49-ата минута Роналдо получи дълъг пас в наказателното поле, елегантно спря топката за Федерико Киеза, който с прецизен диагонален удар вкара за 1:1. Натискът на домакините продължи и в 52-ата минута Рамзи стреля с глава, но в ръцете на вратаря. В 54-ата минута се стигна до най-спорното положение в мача. Съдията Бьорн Кайперс спря играта и Тареми изрита топката след сигнала. Нападателят получи втори жълт и червен картон, след като само две минути преди това бе предупреден с първи жълт картон от рефера. Юве веднага натисна и бе близо до втори гол. В 56-ата минута Киеза се включи от задна позиция, изпревари вратаря, но топката му избяга и той не успя да я вкара в опразнената врата, а нацели гредата. В 62-ата минута Роналдо стреля с глава след центриране от корнер, но стражът бе заел добра позиция и спаси. Само минута по-късно торинци излязоха напред в резултата. Хуан Куадрадо прати дълга топка в наказателното поле, Киеза се измъкна от задна позиция и с глава порази вратата за 2:1. В 77-ата минута Роналдо бе намерен с центриране в пеналта, но ударът му с глава бе доста неточен. Киеза имаше шанс да направи хеттрик в 82-ата минута, когато излезе очи в очи с Маркесин, но вратарят спаси удара му. В ответната атака и Порто бе близо до гола след силен изстрел на Маланг Сар, но Шчесни се намеси решително. В 85-ата минута Марега отправи коварен удар по земя, който се оплете в мрежата, но от външната страна. В добавеното време Мората получи пас зад защитата, овладя и елегантно отбеляза, но се оказа, че е бил в засада. Минута по-късно късметът отново обърна гръб на "бианконерите", като удар на Куадрадо се отби от напречната греда.
Така се стигна до продължения. Порто имаше първата възможност в 99-ата минута, когато след заучено положение след корнер топката бе центрирана за Марега. Той стреля с глава отблизо, но в ръцете на Шчесни. В 109-ата минута Роналдо изскочи сам срещу вратаря, който влезе доста остро в краката му и го препъна, но съдията прецени, че Маркесин е играл с топката и не отсъди дузпа. В 113-ата минута Кулушевски напредна по дясното крило и върна за Мората, който стреля от движение, но в ръцете на вратаря. В 115-ата минута Порто изчака своя шанс и след фаул Серджо Оливейра стреля под стената и изненада Шчесни, вкарвайки за 2:2. Само две минути по-късно обаче Юве отново си върна преднината, след като Адриен Рабио се разписа с глава след центриране от корнер за 3:2. До края домакините се хвърлиха във финален щурм, който доведе до няколко разбърквания пред Маркесин, но не и до нужния четвърти гол. Така Порто успя да елиминира Ювентус заради повече отбелязани голове на чужд терен и продължава на 1/4-финал в турнира. "Старата госпожа" пък отново не успя да защити големите си амбиции и се сбогува с надпреварата на твърде ранен етап.
Треньорът на Ювентус Андреа Пирло нямаше как да е щастлив след отпадането на тима му още на първия етап от елиминациите в Шампионската лига.
"Когато направиш четири големи грешки в два мача в Шампионската лига, е нормално да бъдеш елиминиран. Не смятам, че сме направили нещо грешно, след като Порто остана с 10 човека. Опитвахме да ги разтеглим, като движим повече топката от едното до другото крило, за да разредим телата в наказателното поле. Точно така паднаха и головете. Ще отнеме няколко дни, за да изтрием този мач от съзнанието си. Важното е да продължим да подхождаме към всеки двубой с правилната нагласа, защото е само март и имаме още работа, за да се изкачим в таблицата в Серия "А", заяви Пирло.
"Започнахме добре и можехме да поведем още в началото, но Мората не успя да се разпише. След това дойде грешката за дузпата, а можеше да получим и втори гол. През второто полувреме обаче показахме играта, която трябваше, а бяхме подпомогнати и от факта, че бяхме с човек повече на терена. Не смятам, че имаме проблем как започваме срещите. Знаехме, че Порто ще играе по този начин. Всичко можеше да се промени, ако бяхме повели в началото. След като получихме гол, мачът стана съвсем различен", допълни Пирло.