Роми откраднаха радиоактивен уред, облъчиха хора
/ брой: 211
Най-малко 5 души от Девня са облъчени от радиация, след като четирима роми от града задигнаха източници на йонизиращо радиоактивно лъчение от завод "Полимери". Те са поставени под наблюдение в болница в града и състоянието им се следи непрекъснато.
Крадците, на 17, 19, 32 и 52 години, изобщо не подозирали каква опасност крие уредът. Те набелязали метала, който бил част от уред, монтиран за цистерните с хлор, и го откраднали, за да го предадат на вторични суровини. Складирали три от задигнатите уреди в двора на къщата си и започнали да махат металните им обвивки, разпръсквайки радиоактивния цезий 137.
Крадците били проверени със специален рентген. Предстоят и изследвания, които трябва да покажат дали са били облъчени. Те ще останат под лекарско наблюдение за три седмици. След като резултатите от изследванията бъдат готови, ще се прецени дали задържаните за кражбата мъже да бъдат изпратени за лечение в столицата.