17 Юли 2025четвъртък19:41 ч.

Роботите - заплаха или необходимост

Ускореното внедряване на изкуствен интелект ще лиши стотици милиони от работа близките години, твърди доклад на ООН

/ брой: 71

автор:Дума

visibility 378

Автоматизацията, роботиката и изкуственият интелект помагат на хората да прескочат пропастта между реалността и възможностите. Пандемията и последвалата я икономическа и енергийна криза доказаха нейната крайна необходимост и от този рубикон връщане назад няма. Навсякъде по света вълната на дигитализацията и на изграждането на умни фабрики и заводи се надига. 

Изкуственият интелект обаче е и заплаха за пазара на труда, тъй като замества човешкият труд в огромни количествени мащаби и предизвиква трансформации, които трудно ще се случат със същите темпове. По оценки на ООН в близките години повече от 3 млрд. души на планетата ще останат без работа.

Инертността на общественото мнение обаче се отразява и на политиките, които предлагат партиите и у нас. Дигитализацията от поне 2 десетилетия е предмет повече на спорадични дискусии сред ангажираните в тази сфера специалисти, отколкото на дългосрочна стратегическа цел на държавата. Политическият елит продължава да мисли късо и не осъзнава голямата пушилка на хоризонта, която вдигна вече технологичната ера. Инерцията в икономическото планиране и в дългосрочните инвестиции обаче ще ни вкара в една много голяма беля, ако политиците не поведат тази трансформация с конкретни политики по конвергенцията на образованието, работната сила и икономиката в тази посока. Като ключовата дума тук е: НАВРЕМЕ. 

Разбира се, на микро ниво предприемачите не спят. 

Бъдещето вече е тук

Обнадеждаваща е активността в сферата на роботиката, автоматизацията и индустриалните иновации. "Шнайдер Електрик" продължава да инвестира в умната си фабрика край Пловдив, съобщава сайтът economic.bg. Базираната в Калифорния Intuitive Surgical, която произвежда роботизираните хирургични системи "da Vinci", избра България за новата си инвестиция. Компанията започва изграждането на завод в Първомай и ще вложи 80 млн. лв. в производството на изделия за роботизирана хирургия. 

България стана домакин на първия по рода си Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT. Но и младите таланти в Инкубатора по роботика развиха свои идеи, сред които прототипи на умни протези, агро роботи, дронове. Намирането на допирателни между индустриалните иновации, науката и таланта тласка технологичното развитие. Основания да продължават разрастването си в България намират редица организации, сред тях са българската компания за производство на колаборативни роботи "Гига Аутомата", един от най-големите производители на компоненти за автоматизация "Фесто Производство", водещият доставчик на индустриални роботи и робомашини с дългогодишна история у нас "ФАНУК България", бързо развиващата се компания за IT инфраструктура, управление на приложения и дигитална трансформация Strypes.

Трансформацията

Ако искаме България да върви в крак с времето, ако не и да стане технологичен хъб на Балканите в сферата на роботиката и автоматизацията, трябва отсега да започне конвергенцията в образованието и подготовката на кадри. Но кадри, които да бъдат задържани тук. Това твърди Кристиян Михайлов, съосновател и член на УС на Професионалната асоциация по роботика и автоматизация (ПАРА), цитиран от сайта economic.bg. 

Според него се наблюдава тенденция към софтуерна и дискретна автоматизация, расте интересът към колаборативните роботи, но има и компании, които са отложили своите планове заради несигурността на глобално ниво. Основният мотив за инвестиции в роботи за три четвърти от въвеждащите ги е продължаващата липса на работна ръка.

Умните хора - отрано запрягат. В България се правят умни фабрики, но действа ли умно бизнесът? 

Калоян Георгиев от "Шнайдер Електрик" и член на УС на ПАРА обобщава ситуацията: "Роботизацията и дигитализацията се развива и вече има както добри, така и лоши примери. Това, че на мястото на определен човек слагаме робот, не дигитализира бизнеса, а увеличава разходи. Автоматизацията не бива да води до това да уволним хората, тя дава шанс служителите да станат по-креативни и да мислят как да направят по-добър продукт, как да ускорят някой процес, как да се възползват от предимствата на софтуера, който вече е внедрен. "Шнайдер Електрик" произвежда от ключове и контакти за дома до софтуер, изкуствен интелект и роботи. Според Георгиев компанията прави опити да  види къде в пътешествието по дигитализацията се намират клиентите. 

"Нашата компания е подкрепящ фактор за всички, които работят в сферата на чиповете и полупроводниците. Наблюдаваме и подпомагаме еволюцията на тази индустрия и имам увереност, че скоро България може да се окаже играч на световната карта за полупроводници. За да стане това обаче, самата индустрия трябва да узрее за такъв висок скок", казва Ивайло Янев, маркетинг мениджър на Strypes.

В преследването на високите цели обаче бизнесът не бива да забравя да инвестира в хората си, тъй като човешкият фактор е незаобиколим. Поне засега. 

Науката е слънце

В технологичната ера науката - фундаментална и приложна ще има все водеща роля. "Без наука бизнесът е невъзможно да се развива в ерата на високите технологии, както и науката не би могла да има смисъл, ако разработките рано или късно не намират приложение", казва Павел Венев, изследовател в Центъра по компетентност по мехатроника и чисти технологии към Института по механика при БАН. 

Според някои учени и бизнес, ангажирани в този процес погрешна е представата как роботиката и автоматизацията ще изместят хората от всяка индустрия. Човекът ще продължи да има ключова роля, просто той ще стане добър партньор на роботите, независимо дали в земеделието, мобилността или производството. Въпросът днес обаче е как квалификацията на кадрите да върви със скоростта на технологиите, които се обновяват средно на всеки 18 месеца. А някои и по-бързо.

Автомобилостроене и карго

Повече от половината поръчки за доставката на роботи и роботизирани системи в САЩ през миналата година са направени от автомобилостроителни компании и техни доставчици, информира Ройтерс.

Голяма част от поръчаните  роботи ще се използват също при обработката и преместването на материали и стоки в производствени цехове, халета и складове. Те са известни като автономни превозни средства - АПС (AMR). Движението им се насочва от комбинация от авангардна сензорна система и софтуерна технология, базирана на изкуствен интелект - ИИ (AI). Благодарение на това те "разпознават" неподвижни и подвижни препятствия и не се стига до сблъсък. Тази функция на автономните превозни средства е ключова причина за въвеждането в експлоатация на един от най-популярните им видове - самоуправляващите се автомобили, които вече се използват като роботизирани таксита.

Такситата - без шофьори

Американската компания "Зукс", която е собственост на гиганта в онлайн търговията "Амазон", проведе изпитание в САЩ на самоуправляващо се роботизирано такси, което е без волан и педали. В него може да пътуват до четирима пътници. Автомобилът измина разстоянието между две сгради на "Зукс" във Фостър Сити, щата Калифорния, без да бъде управляван от шофьор, съобщи миналата седмица иновативната компания.

Въпреки някои проблеми, с които се сблъскват самоуправляващите се таксита на "Круиз" в Сан Франциско, все повече фирми и институции в целия свят въвеждат роботите при своята дейност.

Компанията "Старшип текнолъджис" - най-големият производител в света на роботи доставчици, обяви, че през 2021 г. е доставила три пъти повече от своите машини на клиенти в целия свят. 

Около 1700 самоуправляващи се роботи на същата компания пък са извършили 3 милиона доставки в редица страни, сред които САЩ, Германия, Финландия и Естония. Технологичната корпорация отбелязва, че те са по-безвредни за околната среда в сравнение с автомобилите или бусовете, с които традиционно се извършват доставки.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 550

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 574

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 526

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ