21 Ноември 2024четвъртък14:41 ч.

Интервю

Д-р Иван Ибришимов:

Рискуваме 5000 безработни без ТЕЦ-а и мината край Бобов дол

В Кюстендилска област има цели общини без никакви медицински заведения, казва водачът на листата от "БСП-ОбЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" в 10-и МИР

/ брой: 192

автор:Аида Паникян

visibility 950

Д-р Иван Ибришимов е добре познат на читателите на ДУМА.
Звъня му настойчиво по телефона - нали е в предизборна кампания? "Да, в предизборна кампания сме, но не мога да оставя пациентите си, те имат нужда от лечение", ми отговаря. Вече е известно, че той е водач на листата на "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" в 10-и многомандатен избирателен район в Кюстендил. Беше народен представител от БСП в 42-рото, 43-ото и 44-ото Народно събрание и получи огромен брой преференции. Като народен представител има немалко успехи и в областта, и в родния си град, макар тогава управляван от кмет, подкрепен от ГЕРБ. Член е на БСП от 2003 г., съгражданите му знаят, че е бил и общински съветник.
Синът на стоматолога, д-р Тодор Ибришимов, и рентгеновата лаборантка Свободка Ибришимова завършва основно и средно образование в родния си град Дупница, а през 2000 г. се дипломира от Факултета по дентална медицина в Медицинския университет в София. Веднага започва да практикува. Завършил е и здравен мениджмънт. Сега има собствена практика и малък медицински център.
Не се примирява с почти пълното отсъствие от десетилетия на реална профилактика в българското здравеопазване и поне в областта на зъбното здраве се стреми сред пациентите си да запълни тази празнина.
Трудно приема факта, че от години в страната с най-застаряващо и болно население не се прави нищо за долекуване на изписаните болни. И в тази област се стреми със собствената си дейност в родния си град да запълни поне отчасти тази празнина.  
За настоящата предизборна кампания е категоричен, че ще бъде открита и той и колегите му от листата на "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" в 10-и МИР ще се вслушват само в хората от региона, за да може "БСП да си върне една традиционно червена област като Кюстендил".

В здравеопазването липсва профилактика и система за долекуване

Д-р Ибришимов, кои са проблемите на хората от Кюстендилска област, чието решаване не търпи отлагане?
- Нашата област е една от специфичните области, които ще бъдат засегнати при промените, които ще настъпят в сектор "Енергетика" във връзка с Националния план за възстановяване и устойчивост. В Кюстендилска област хиляди работят в ТЕЦ-а и в мината край Бобов дол. На първо време ще трябва приоритетно да се обмисли решение как да се справим с очакваната безработица, защото близо 5 хиляди жители на областта са заети в този сектор. Отделно Кюстендилска област е от регионите, в които има най-висока безработица и пореден такъв трус определено ще се отрази и ще засили миграцията на работна ръка към столицата и чужбина.
Колкото и да се опитват да ни успокояват управляващите през последните две години, алтернатива за работа пред енергетици и миньори на този етап поне в нашата област няма. Това със сигурност ще се отрази и върху демографския профил на общината, а оттам и на останалите сектори - образование, здравеопазване и т.н.
Друг съществен проблем, който засяга хората в областта, са инвестициите в инфраструктура, особено между малките населени места в района. От изключителна важност е довършването на яз. "Кюстендил" за региона. Започнат преди повече от 30 години, в момента язовирът е реално изоставен и няма предвиден бюджет за довършването му. Проблемите с безводието са често срещани в нашата област, даже само преди месец жители на с. Самораново затвориха главен път Е-79 в знак на протест заради проблеми с водата в селото. В областта все още няма изградено и регионално депо за битови отпадъци, а старото сметище на Кюстендил край село Радловци официално е затворено.
- Кои са първите три неща, които ще направите като депутат?
- На първо място ще инициирам срещи с кметовете на всички общини в областта и съответните държавни институции, за да започнем да работим за решаване на проблемите с водоснабдяването и проблемите със сметосъбирането и сметоизвозването. Като народен представител мога да бъда нещо като медиатор между местната и изпълнителната власт, защото, нека бъдем откровени – няма как да се случат повечето неща ида се разрешат повечето проблеми, ако липсва диалог. Много се надявам на тези избори "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" да повиши своя резултат, нашите членове и симпатизанти да излязат и да гласуват, за да бъдем по-добре представени в парламента, да имаме повече народни представители, а оттам и по-голямо влияние върху процесите.
- Има ли нещо важно, което искахте да кажете, а аз пропуснах да Ви питам?
- За първи път от години левите хора в България имат възможност да гласуват за единна коалиция и това е "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА". Ние трябва да грабнем този шанс, защото, няма да се лъжем, все по-трудно става на БСП и другите леви партии да събират подкрепа на избори. Спиралата от избори, в която потънахме през последните 4 години, е огромно предизвикателство и виждате сами как се стопяват нашите резултати. На тези избори трябва да дадем максималното от себе си, за да повишим резултата и да имаме по-голямо представителство в парламента - само така голяма част от предлаганите от нас решения могат да бъдат изпълнени.
- Споменахте здравеопазването. Каква е обезпечеността с медицински кадри в областта и ако има недостиг, как може той да бъде преодолян според Вас?
- Както в цялата страна, и ние не сме по-различни. Има недостиг на медицински кадри и най-вече на медицински сестри. Лекарите, които търсят по-добра перспектива и професионална реализация, отиват да работят в големите болници и градове. Какво се получава на практика – близостта ни до София всъщност се отразява негативно в тази посока, защото позволява по-лесната миграция на медицински специалисти към големите болници в столицата и ако един млад човек или човек на средна възраст може да си позволи да пътува до София, за да получи медицинска помощ, то нашите по-възрастни съграждани трябва да бъдат обезпечени на местно ниво. Мога да кажа, че областната болница в Кюстендил дава достатъчно адекватни грижи на хората, но има и общини, като Рила, Сапарева баня, Кочериново и др., в които няма медицински заведения и на хората им се налага да пътуват. През последните години бе затворена болницата в третата по големина община – Бобовдол. С много усилия се поддържа все още общинската болница в Дупница, като в годините на прехода няколко
пъти я застрашаваше фалит.
- Като специалист как оценявате денталното здраве на българина и в частност на хората от Кюстендилска област?
- Като зъболекар мога да говоря много по тази тема. Най-големият ни проблем като общество, който е задълбочаван с години, е липсата на програми за профилактика. Всъщност голяма част от здравословните проблеми на българските граждани идват най-напред от факта, че не обръщат внимание на собственото си здраве, не посещават профилактични прегледи, предпочитат да се лекуват сами вкъщи. Като че ли забравихме и грижата към най-малките членове на нашето общество – децата. Липсват базови знания как може човек да се предпази от болести, как да поддържа висока устна хигиена и др. Във всички развити държави с модерно здравеопазване най-много средства се отделят за профилактика и долекуване, защото това са най-важните етапи в здравеопазването. Добрата профилактика гарантира и по-здрави пациенти, а оттам и по-малко натоварена здравна система.
Другият етап е долекуването. Какво се случва в момента - пациент влиза в болница, след няколко дни е закрепен и е изписан за долекуване вкъщи. Това също се отразява впоследствие на системата. Затова са необходими и много
усилия в посока долекуването.
- Често има съобщения за недостиг на аптеки в отдалечените населени места в областта. Какво е решението според Вас?
- Въпросът с аптеките в отдалечените места продължава да бъде актуален. Ние от БСП предлагаме вариант за неговото разрешаване, като ще настояваме за институционална подкрепа за разкриване на аптеки в отдалечените и планинските слабонаселени райони, осигуряването на поне една денонощна аптека във всяка община и въвеждане на услугата "мобилна аптека".
- Кои са приоритетите на БСП в сектора на здравеопазването?
- Няма да се уморим да повтаряме, че на първо място болниците не трябва да имат статут на търговски дружества, както и необходимостта да има изравняване на условията за финансиране и контрол при изразходване на публичните средства от лечебните заведения, независимо от
собствеността им. "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" сме категорични, че в най-отдалечените и планинските райони трябва да бъде въведен статут на "защитено лечебно заведение", за да предотвратим затварянето на подобни заведения.  Отделно ще настояваме и за намаляване ДДС върху лекарствените продукти и медицинските изделия на 9%.

КЗК се сети да проверява застрахователите за картел

автор:Дума

visibility 273

/ брой: 223

Не е ясно вдигат ли ДДС ставката за ресторанти, хляб и фитнеси

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 223

Над 50% спад в производството на велосипеди у нас

автор:Дума

visibility 229

/ брой: 223

България водеща в ЕС по ръст на строителството

автор:Дума

visibility 228

/ брой: 223

Стачна вълна залива Европа

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 223

Сръбската опозиция нахлу в съда в Нови Сад

автор:Дума

visibility 244

/ брой: 223

ЕНП намери място на Мария Габриел

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 223

Накратко

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 223

Мъка евроатлантическа

автор:Александър Симов

visibility 233

/ брой: 223

Пиянството на един народ

автор:Барбара Пейчинова

visibility 260

/ брой: 223

Пророци на стероиди

visibility 181

/ брой: 223

У нас има абсолютно класово неравенство

visibility 223

/ брой: 223

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ