21 Май 2024вторник17:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Република Сръбска е държава, отсече Додик

Лидерът на босненските сърби обеща още референдуми, след като огромно мнозинство подкрепи 9 януари да остане официален празник

/ брой: 218

автор:Дума

visibility 16

Лидерът на Република Сръбска Милорад Додик определи територията в състава на Босна и Херцеговина като държава и заяви, че в нея ще се провеждат още референдуми. Изказването си той направи след излизането на резултатите за проведеното в неделя допитване, в което 99,8% от гласувалите подкрепиха празнуването на 9 януари като официален празник на Република Сръбска.
"Днес пишем още една страница от нашата славна история и заявяваме, че сме народ, който се бори за свобода, за своето право, което си извоювахме и което не вреди на никого", заяви Додик пред привърженици в град Пале.
По време на своето изказване Додик посочи, че територията е "последица от разпада на Югославия" и свободата на сръбския народ е "гарантирана само тогава, когато той има държава". "Затова Републиката като държава е важна. Република Сръбска е държава. В училище учих, че има три основни критерия, според които нещо може да се нарече държава, и това са територията, ефективната власт и народът, който иска тази държава. Какво не й достига на Република Сръбска? Нищо", посочи Додик, цитиран от сръбския вестник "Блиц".
Вестник "Вечерние новости" цитира Додик, според когото ще има още референдуми, по-конкретно такъв за юрисдикцията на съда и прокуратурата. "На (председателя на президиума на Босна и Херцеговина Ц бел. ред.) Бакир Изетбегович му беше даден най-добрият отговор. Би било добре той днес да си мълчи, но въпреки това той вече започна да вдига врява", допълни Додик.
Изетбегович посочи, че референдумът е израз на ината на Милорад Додик, който го очаква съдбата на Садам Хюсеин, Моамар Кадафи и Слободан Милошевич. По думите му също така неизбежна е и реакция от страна на международната общност.
Босненската Република Сръбска предизвика държавните власти и Запада, като гласува в неделя на референдум, забранен от Конституционния съд и порицан от Европейския съюз и САЩ. Организаторите на референдума съобщиха, че 99,8% от гласувалите са подкрепили запазването на Деня на Република Сръбска на 9 януари. В референдума са взели участие около 60 процента от всички милион и двеста хиляди избиратели, съобщиха местните власти.
Западни дипломати предупредиха, че референдумът нарушава Дейтънското мирно споразумение, което сложи край на войната, и може да предизвика санкции или обвинения срещу организаторите му. Гласуването предизвика напрежение и опасения от подновяване на конфликта, отбелязват световните агенции.
На 9 ануари през 1992 г. босненските сърби обявиха "Република на сръбския народ" в състава на Босна и Херцеговина и подпалиха кървава война, която отне живота на 100 000 души, преди да приключи през 1995 г. Босненските мюсюлмани и хърватите бяха преследвани и почти изцяло прогонени от територията на Република Сръбска.
Босненските сърби празнуват 9 януари като ден на държавността, окачват сръбски знамена и организират публични религиозни церемонии. Мюсюлманите и хърватите, които се завърнаха, гледат на празника като на честване на тяхното прогонване и намек, че районът е само за сърбите.
Конституционният съд на Босна нареди на Република Сръбска да премести празника, но властите в Баня Лука решиха да организират референдум по въпроса.

Сглобката катастрофира енергетиката, плащаме ние

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 93

Ще работим за мир, срещу войната и превъоръжаването

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 93

Време е за социална държава!

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 93

Еврото може да се отложи и след 2025 г.

автор:Дума

visibility 311

/ брой: 93

Курортите на път да останат без персонал

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 93

Обмислят ББР да дава безлихвени кредити на чиновници

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 93

Президентът на Иран загина в катастрофа

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 93

20 на сто от учениците в Хърватия залагат

автор:Дума

visibility 287

/ брой: 93

Мадрид отзова посланика си в Буенос Айрес

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 93

Накратко

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 93

Само обещания

автор:Деси Велева

visibility 305

/ брой: 93

Олимпийско лицемерие

автор:Нешка Робева

visibility 303

/ брой: 93

Коалиция на приятелството

автор:Лозан Такев

visibility 309

/ брой: 93

Всеки глас за малки леви партии е загубен

автор:Дума

visibility 308

/ брой: 93

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ