05 Февруари 2025сряда09:56 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Ренесанс на "Германското стопанско чудо"

За един месец експортът е увеличен с 28 процента

/ брой: 163

автор:Петър Бочуков

visibility 4229

Най-голямата изненада в условията на глобалната икономическа криза се оказа Германия. Локомотивът на ЕС, който доскоро бе без достатъчно пара, за да задвижи скърцащите механизми на европейския влак, вече набира скорост. Икономиката на страната доказва своята способност да противостои на кризата - нещо, което не са очаквали мнозинството анализатори. Както свидетелства хамбургският "Ди велт", последните данни за развитието на конюнктурата в страната са повече от впечатляващи. През май обемът на германския износ се е увеличил два пъти по-бързо от очакваното. В сравнение с май миналата година експортът е нараснал с 28 процента. Вносът пък отбелязва растеж от 34 процента, което е най-голямото увеличение от януари 1989 г. В резултат на това търговският излишък на най-голямата европейска икономика и втория по големина износител в света за един месец - май, е намалял от 13,1 милиарда евро до 9,7 милиарда евро. Този факт опровергава обвиненията на САЩ, че Германия процъфтява за сметка на другите.
Такъв растеж не е имало през нито един месец от последните десет години. Германските машини и автомобили остават сред най-търсените стоки по света. В същото време МВФ прогнозира интезивен растеж на германската икономика и забавянето му във Франция и Великобритания. Освен това ситуацията на пазара на труда в Германия, в сравнение с другите страни, изглежда отлично. Страната е единствената в Европа, в която равнището на безработицата в момента е по-ниска, отколкото в началото на кризата.
В редакционен коментар "Дойче веле" отбеляза, че във време на глобална икономическа криза наяве излизат недостатъците в страните с голям обем на износа. А всеки втори работник в Германия е зает в бранш, чиято продукция се изнася. Машиностроителната промишленост експортира 77 на сто от производството си, химическата - 75 на сто. Подобна е ситуацията и в германското автомобилостроене. От произведените 5.5 милиона автомобили през 2008 г. над 4 милиона са били предназначени за износ.
В момента ситуацията в страната изглежда оптимистична. Но не са малко и опасностите, които крие политическата конюнктура, а също и европейският пазар - най-големият консуматор на германски стоки. Управляващата в Германия коалиция на клерикали и свободни демократи след изборите в Северен Рейн Вестфалия загуби мнозинството си в Бундесрата - горната камара на германския парламент. Миналата седмица опозиционните ГСДП и Зелените в тази най-голяма германска провинция се договориха да съставят правителство, което ще разчита на подкрепата на партията на левите. Това разположение на силите прави Меркел по-уязвима и с повече проблеми в политически план.
В крайна сметка всичко ще зависи от икономическата конюнктура. Германия не за първи път в новата си история успява да преодолее кризисни ситуации. Така например в годините след войната тя извърши истинско икономическо чудо. Една съсипана икономика бе възстановена за броени години именно благодарение на германския модел, който включва няколко важни компонента. Духовният и идеен баща на социалното пазарно стопанство Лудвиг Ерхард - професор от Бавария, а по-късно канцлер на ФРГ, заложи преди всичко на два елемента в развитието на икономиката: ясно дефинирани задачи на държавата и подчертан личен ангажимент на гражданите. Нравственият по своята същност личен ангажимент в името на общото благо и на ближния е отвъд търсенето и предлагането и именно той обуславя едно достойно човешко съжителство в рамките на държавата и обществото. Тези, които заложиха на неолиберализма, на свободната игра на пазарните сили и издигнаха в постулат максималната отдалеченост на държавата от напълно автономната икономика, се провалиха. Не случайно Германия първа в Европа излиза от кризата.

Дискусията за еврото е като спор между футболни агитки

автор:Дума

visibility 2153

/ брой: 22

Таксиджии обмислят 24-часова блокада на Летище София

автор:Дума

visibility 2264

/ брой: 22

Прогноза: Има предпоставки за добра реколта от зърно

автор:Дума

visibility 2249

/ брой: 22

Няма кой да контролира безопасността на уредите във фитнесите

автор:Дума

visibility 2360

/ брой: 22

И Косово бойкотира супермаркетите

автор:Дума

visibility 2108

/ брой: 22

Мъск закрива основния международен спонсор

автор:Дума

visibility 2245

/ брой: 22

Панама обръща гръб на Китай

автор:Дума

visibility 2260

/ брой: 22

Шест земетресения около гръцки острови

автор:Дума

visibility 2249

/ брой: 22

Тихо страдание

автор:Барбара Пейчинова

visibility 2201

/ брой: 22

Закъсняващата държава

автор:Александър Симов

visibility 2245

/ брой: 22

А кога отбелязваме жертвите на репресиите преди 1944 г.?

автор:Искра Баева

visibility 2380

/ брой: 22

По-тихи времена за бизнеса

visibility 2287

/ брой: 22

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ