26 Април 2024петък06:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ректорът на УНСС иска отмяна на по-високите заплати във вузовете

/ брой: 153

автор:Дума

visibility 1508

От новия служебен кабинет Съветът на ректорите на висшите училища у нас се надява на диалог и на разбиране и ще предложи отмяна на решението за 1500 лв. минимална заплата във вузовете. Това стана ясно от думите на ректора на УНСС проф. Димитър Димитров. Той застъпи тезата на колегите си да се работи по нов начин на финансиране на висшите училища.

ДУМА припомня, че в края на миналата седмица Съветът на ректорите предупреди за възможни фалити заради увеличаването на минималното възнаграждение на асистентите от 1300 на 1500 лева месечно. В позицията на съвета се посочва, че причината за очакваните финансови затруднения е, че ще трябва да се вдигнат и заплатите на останалите преподаватели и работещи във висшите училища, а това не е обезпечено със средства от бюджета.

"Никой не е против да се вдигнат заплатите на преподавателите, въпросът е, че парите ще стигнат само до края на 2022 г., тъй като са допълнителни пари и то само за академичния състав", коментира проф. Димитров. Той припомни, че на 2 пъти е вдигал заплатите с по 10% за две години, но на базата на оптимизации - с консервативна политика при назначаването на персонал, вътрешни резерви, преразпределение на някои разходи, енергийна ефективност.

Съществува риск преподавателската професия във ВУЗ да се превърне в непривлекателна за младите, но това не важи за водещите университети, подчерта Димитров.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ