23 Юли 2025сряда21:21 ч.

Ректорът на Медицинския университет: Стажантите не трябва да отиват в КОВИД отделенията

автор:Дума

visibility 916

Медицинският университет в София вече набира добвроволци сред студентите си последен курс, които да помогнат работата на болниците в условията на епидемията от коронавирус. Според ректора на МУ акад. Лъчезар Трайков обаче не е добре студентите, които ще карат своя стаж по този начин, да отидат в КОВИД отделенията. По-добре е да помагат в други отделения, откъдето пък да бъдат пренасочени опитни специалисти за пациентите с коронавирус, смята той.

Студентите трябва да излязат на първа линия в краен случаи и ако те се съгласят, трябва да получат пари за усилията си, каза акад. Трайков в ефира на БиТиВи.

„По-правилно е първоночално да пуснем стажант-лекарите в звета, които не са КОВИД, да не ги хвърляме в устата на лъва. Нека да отидат на места, където има нужда от лекари и да се освободи ресурс за КОВИД отделенията“, обясни той. Според невролога студентите трудно ще се справят с пациенти с усложенията, защото това изисква по-голям опит и подготовка.

Според него спирането на плановия прием и операции в голяма част от областите е предизвикателство, защото се отразява на здравословното състояние на пациентите с хронични заболявания.

Акад. Трайков обясни, че преди инфекцията от коронавирус да засегне белите дробове, засяга кръвта. Той бе категоричен, че КОВИД не се предава толкова лесно. И допълни, че заболяването може да протече по-тежко при пациенти с психични заболявания.

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 529

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 553

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 550

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 532

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ