16 Юли 2025сряда22:15 ч.

Реанимират проекта "Бургас-Александруполис"

Нефтопроводът може да бъде готов до 2028 г.

/ брой: 209

автор:Дума

visibility 1040

Завършена е пътна карта за реализацията на проекта за изграждане на нефтопровод от гръцкия град Александруполис до бургаската рафинерия "Нефтохим" в рамките на следващите четири години. Планът е да се създаде проектна компания между България и Гърция за строежа и експлоатацията като се проучва възможността и тръбата да се комбинира с продуктопровод за транспортиране на готови горива, масла и нефтопродукти и включително трасето да продължи от Бургас на север към Румъния. Това става ясно от интервю на премиера Николай Денков за българското издание на EurActiv.
Идеята за възкресяването на проекта за доставка на руски нефт с танкери през Черно море и после до Александруполис, който обаче бе прекратен от България преди 10 години, бе лансирана преди година  като възможност за осигуряване на достъп до алтернативни доставки през Средиземно море след влизане в сила на забраната за внос на руски суров петрол. Тогава тя бе от 5 декември 2024 г., сега вече е 1 октомври 2024 г., но от ГЕРБ и ДПС заплашват да влезе в сила незабавно, ако рафинерията не започне да плаща данъци и разликата в цените на руския петрол и сорта Брент.
От енергийното ведомство коментират, че създадена междуведомствена работна група обсъжда идеята по трасето на петролопровода да има и продуктопровод, който значително ще увеличи конкурентоспособността и промишления растеж не само за България и Гърция, а и за целия регион.
Премиерът Денков посочва пред EurActiv, че има интерес към този проект и подобно комбиниране с дейността на рафинерията е икономически изгоден и освен това може да бъде продължен на север към Румъния. Това, по думите му е било обсъдено по време на тристранната среща в Евксиноград на премиерите на България, Румъния и Гърция на 9 октомври.
По думите на министър-председателя се обсъжда сериозно промяна на трасето на предишния проект, защото вече по него има обособени защитени зони от екомрежата "Натура 2000".
"Обсъждаме друг вариант - от Гърция петролопроводът да отиде към Стара Загора и да стане част от целия този комплекс за индустриално развитие, който искаме да продължим от Пловдив към Стара Загора и Бургас", каза Денков.
Според него ще се прецени също така дали не е възможно трасето на петролопровода да минава през терени, за които да се ползва вече направената екооценка за газовата връзка с Гърция от Комотини до Стара Загора.
От Министерството на енергетиката обясняват, че като първа стъпка е предвидено извършването на предпроектно проучване - анализ на целевите пазари, оценка на търсенето и сценариите за доставка, проучване на технически аспекти, бизнес модели, оценка на форми на публично-частно партньорство, идентифициране на рискове и мерки за управлението им, анализ на силните и слаби страни на проекта (SWAT), препоръки за финансово структуриране и осигуряване на икономическа жизнеспособност, определяне на подходящ бизнес и финансов модел и структуриране на собствеността в българо-гръцката проектната компания.Премиерът не се ангажира с прогноза кога ще е готов този проект, но от Министерството на енергетиката посочиха, че това може да стане в рамките на четири години.
"Няма да скрия, че това е свързано също с начина, по който се оценява ефективността и бъдещето на бургаската рафинерия, нали? Тя би изглеждала по друг начин, ако е "опакована" с нефтопровод", каза Денков.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ