03 Юни 2024понеделник17:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Развод ми дай!

Сепаратистките тенденции в Европа се засилват. Предстои ли прекрояване на границите?

/ брой: 69

автор:Кристиела Симеонова

visibility 1145

Референдумът в Крим разбуни духовете и бе определен като заплаха за Европейския съюз. Може ли кризата в Крим да доведе до прекрояване на европейските граници? Този въпрос вълнува мнозина, откакто полуостровът гласува на референдум да се присъедини към Руската федерация. Най-вероятно европейските политици са наясно със сепаратистките тенденции "у дома", щом съзряха в акта на жителите на Крим за демократична волеизява възможен ефект на доминото. Епидемията сепаратизъм в ЕС не е ново явление. Сега обаче е солидно подхранвана от икономическата криза. От друга страна, призивите на евролидерите за повече централизация и ограничаване ролята на националните правителства и институции, и то в момент, когато евроскептицизмът набира неудържима скорост, е благоприятна почва за избуяване на националистически и сепаратистки настроения. Заедно с приемането на нови членове на Европейския съюз идеята за евроинтеграция предизвика желанието на определени територии към независимост.

Венеция поиска независимост от Италия

макар и неофициално. 89 процента от участвалите в референдума 2 млн. жители на италианския регион Венето искат възраждането на независимата Венецианска република, която някога е била един от най-проспериращите центрове на търговията, културата и изкуството на Средиземноморието, съществувала от VII век до XVIII век (1797) г. "Това е началото на венецианската пролет", обяви Джанлука Бузато, лидерът на движението за отделяне от Италия. Вече се подготвя и проект за провеждането на референдум на официално равнище. През последните години в Северна Италия идеята за отделяне от страната става все по-популярна. Причината се корени в тежкото данъчно бреме за спонсориране на бедната южна част на Италия. След отделянето населението на Венето се надява значително да намали данъците, които плаща на централната власт в Рим - от 77 млрд. евро на година на около 55 млрд. евро.
Автономната провинция в Северна Италия Южен Тирол, мнозинството от населението на която пази австро-баварското наследство и говори немски, пък може да поиска след време да се присъедини към Австрия.
На 18 септември Шотландия ще проведе референдум за отделяне от Великобритания. Лондон, макар да разреши референдума, попарва надеждите на Единбург за запазване на паунда като национална валута. От ЕС също изпращат "неласкави" послания към Шотландия - обяви ли независимост, тя излиза от състава на Европейския съюз. Сериозни проблеми предричат анализатори за
 
независима Шотландия

Отделяйки се от Обединеното кралство, Шотландия ще се изправи пред висок дълг, който ще направи икономиката на страната доста уязвима. Според икономисти разривът между Великобритания и Шотландия би изправил шотландците пред валутна, данъчна и законова неизвестност.
Въпреки това обаче правителството е твърдо решено да извоюва своя суверенитет. То дори публикува "Бяла книга", в която подробно е описан планът на излизането й от състава на Великобритания. Гаранция за просперитет, твръди премиерът Алекс Салмънд, ще стане нефтът от Северно море, който според самите борци за независимост географски принадлежи на Шотландия. Плюс огромните туристически потоци. За сметка на тези ресурси властите ще увеличават социалните помощи и плащания.
Когато става дума за сепаратизъм в Испания, на първо място, се сещаме за баските и тяхната организация ЕТА, осъществила редица атентати. През последните години за правото си на самоопределяне започнаха да говорят каталонците. Но, за разлика от баските, те възнамеряват да отстояват това свое право само с мирни средства. На 9 ноември

Каталония също ще гласува на референдум

своята независимост. Декларация за суверенитета парламентът на автономната област прие още в началото на миналата година. Но Конституционният съд в Испания веднага призна документа за незаконен. Испанските власти също наложиха забрана за провеждането на референдума. Макар Каталония, която е най-богатият регион на Испания, да има широки правомощия, няма право да се разпорежда със спечелените пари, които отиват за по-бедните испански региони. Това може би се корени в основата на сепаратистките настроения в региона. Социологическите проучвания до момента показват, че почти половината каталонци искат регионът им да стане независим.
Шотландия и Каталония се готвят за референдуми. Нито Европейският съюз, нито САЩ обаче отправят такива страшни закани, както в случая с Крим. Може би още не са осъзнали сериозността на проблема?
Ако референдумите в Шотландия и Каталония се увенчаят с успех, това може да окуражи желанието за независимост и на други европейски региони.
В Северна Ирландия също не стихват конфликтите между католици и протестанти, наричани още "националисти" и "юнионисти". Католиците желаят Северна Ирландия да влезе в състава на Ирландия, а протестантите да останат част от Обединеното кралство.
Темата за

отделянето на Фландрия от Белгия

пък се появява обичайно покрай избори, като доскоро основен двигател за нейното разискване бяха умерените националисти от Нов фламандски алианс (НФА) - най-голямата политическа сила в държавата. Макар засега тази посока да не е силно развита в програмата на НФА в навечерието на изборите за Европарламент през май, председателят на партията Барт де Вевер вече обясни, че бъдещето на Белгия е в конфедеративното устройство, което предвижда максимална самостоятелност на трите региона преди пълното им разделяне. Сепаратистите в Белгия настояват за повече правомощия на регионално ниво. НФА е сред основните поддръжници на идеята за ограничаване на правомощията на белгийския крал, както и за по-нататъшната замяна на монархията с републиканско устройство. Главната причина отново е икономиката. Безработицата във Валония, която на места достига до 30%, е двойно по-висока от тази на Фландрия. А европейската столица може да се превърне в град-държава...
Не са застраховани от сепаратистки проблеми

дори Франция и Германия

Корсика, Елзас и Лотарингия може да донесат неприятности на Париж. Видни политици в Германия пък смятат, че Бавария отдавна е трябвало да обяви независимост.
От десетилетия корсиканците искат да се отделят от централната власт в Париж, а корсиканските националисти станаха втора политическа сила на регионалните избори през 2010 г. Сепаратистките настроения имат и легално представителство от партията "Национално обединение на Корсика". На Острова за 26 години са извършени над 4000 атентата, главно срещу административни и полицейски сгради. Статистиката обаче сочи, че само 13% от корсиканците мечтаят за независимост, а 80% изобщо не мислят да се отделят от Франция. Още повече че Корсика получава сериозни субсидии от ЕС за развитие на местната икономика.
Ден, след като стана ясен резултатът от референдума в Крим, се заговори, че южната част на Сърбия може да поиска да се присъедини към Косово. Южната част на Сърбия - трите общини Буяновац, Прешево и Медведжа, са населени предимно с етнически албанци. Прешевската долина в исторически план винаги е била част от Косово. По време на въоръжените сблъсъци преди 12 години в южната част на Сърбия Йонуз Муслиу, председателят на община Буяновац, заявил това желание, ръководеше нелегалната "Армия за освобождение на Прешево, Медведжа и Буяновац". След това може да дойде ред и на присъединяването на Косово към Албания. И в Тирана, и в Прищина отричат да имат такива намерения, но кой знае. Все пак

идеята за Велика Албания не е мит

Нека не забравяме и западната част на Македония, която е подложена на албанизация.
Сепаратизмът определено буди тревога в Европа, и то не от вчера. "Един рухнал брак обикновено не може да се възкреси, така че разводът е най-доброто решение. Същото важи и за държавите. Макар разводът все пак да не е единственото решение - още по-добро лекарство предлага федерализмът: регионите получават собствени парламенти и правителства и взимат повечето важни решения в свои ръце", пише в свой анализ по темата "Дойче веле". Успокояването на сепаратистките настроения, а и на евроскептицизма, най-вероятно се крие именно в предоставянето на повече автономност.
 

18 септември е решаващата дата за бъдещето на Шотландия - дали ще остане в състава на Обединеното кралство, или ще извоюва независимост
 

Каталонците искат независимост

Стойнев предлага 5 години предпенсионен отпуск за миньорите

автор:Дума

visibility 350

/ брой: 102

БСП ще защитава на българските производители

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 102

Храните поевтиняват четвърти пореден месец

автор:Дума

visibility 279

/ брой: 102

Обещават още 17 км от " Хемус тази година

автор:Дума

visibility 295

/ брой: 102

Българка става президентка на Мексико?

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 102

Нетаняху се съгласи на примирие

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 102

Наиб Букеле се закле за втори мандат

автор:Дума

visibility 372

/ брой: 102

Накратко

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 102

Различният празник

автор:Александър Симов

visibility 368

/ брой: 102

Царят в Брюксел е гол

visibility 333

/ брой: 102

Забележително невежество

visibility 332

/ брой: 102

Възкресяването на фашизма

автор:Александър Симов

visibility 340

/ брой: 102

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ