Кристиан Вигенин:
Разумът и диалогът трябва да надделеят по казуса „Гренландия"
/ брой: 12
„Разумът и диалогът трябва да надделеят по казуса с Гренландия, въпреки напрежението, което създаде настояването на САЩ за придобиване на територията. Фактът, че между съюзници се води подобен разговор, създава напрежение, тъй като ролята на НАТО е да гарантира сигурност и стабилност, а не да поражда конфликти вътре в Алианса", заяви членът на ИБ на БСП и евродепутат Кристиан Вигенин в тв интервю. Той подчерта, че създаването на съвместна работна група между САЩ, Гренландия и Дания е ясен знак, че се търси политическо решение чрез преговори, а не чрез бързи или едностранни действия. Според Вигенин няма да се стигне до военна ескалация и че по-скоро ще бъдат обсъждани варианти, свързани с диалог и конкретни договорености, включително в сферата на сигурността. Той припомни, че договорите на ЕС предвиждат задължение за взаимна помощ между държавите членки, когато една от тях се чувства застрашена и поиска съдействие. Съюзът обаче няма собствена армия и идеята за военен конфликт между ЕС и САЩ е абсурдна, категоричен е той.
Вигенин уточни, че по темата за МЕРКОСУР българската делегация на социалистите в ЕП все още не е изработила окончателна позиция и в момента се водят разговори и анализи. "Становището ни ще бъде съобразено с официалната позиция и решенията на ръководството на БСП. За нас е важно тя да отчита националните приоритети и очакванията на българските граждани. Българското правителство подкрепи споразумението. То създава възможности, но и рискове, затова решенията трябва да бъдат добре премислени. Има както потенциално печеливши, така и уязвими сектори, което налага балансиран подход и ясни защитни механизми", отбеляза Вигенин.
По думите му, както при геополитическите кризи, така и при големите търговски споразумения, ЕС и България трябва да действат с разум, прозрачност и ясна защита на обществения интерес.
