Разликата между ГЕРБ и БСП - само три процента
Левицата печели в 11 области, най-вероятен е програмен кабинет с мандата на Коалиция за България
/ брой: 109
Разликата между БСП и ГЕРБ е само около три процента. Това показват последните данни на ЦИК на база обработени 99,563% от протоколите.
ГЕРБ има 30,74%, Коалиция за България - 27,06%, ДПС - 10,46%, "Атака" - 7,39%. Двете партии, които са най-близко до 4-процентната бариера, но не я преминават, са: НФСБ - 3,75% и Движение "България на гражданите" - 3,26%.
Според данните до момента, макар и неофициално, могат да се направят изчисленията, че ГЕРБ, без мнозинство, печели 97 мандата, Коалиция за България - 87, ДПС - 33, а "Атака" - 23.
БСП е на първо място в 11 области, а ДПС - в 4.
Въпреки че само четири партии влизат в 42-ото Народно събрание, 10 сили си извоюваха правото на годишна държавна субсидия. Конституцията предвижда новоизбраното Народно събрание да се свика на първо заседание от президента най-късно месец след избирането на парламента. Практиката досега е първото заседание да е максимално бързо след вота - обикновено във втората седмица след изборите.
След консултациите президентът трябва да възложи на кандидат за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група, да състави правителство. Когато проучвателният мандат е приключил успешно, президентът предлага на Народното събрание да избере кандидата за министър-председател.
Ако не се постигне съгласие за правителство, президентът назначава служебно правителство, разпуска Народното събрание и насрочва нови избори в двумесечен срок.
Ако ГЕРБ реши да състави самостоятелно правителство на малцинството, ще трябва да получи подкрепата на ДПС или на "Атака". И двете партии обаче, както и БСП, категорично заявиха, че това не би било възможно. БСП и ДПС се обявиха за програмен кабинет с програма за спешни социални и икономически мерки.