Разделени - за по-сигурно
/ брой: 228
Изучавайки общественото мнение, НЦИОМ оповести вчера резултати, които грубо "фрагментират" избирателите, наричани за по-удобно интервюирани, анкетирани, респонденти - на високообразовани и ниско образовани, на млади и стари, жители на големи градове и на малки населени места, на готови да съобщят за изборни неуредици и такива, които кротко ще си затраят... От страх или поради неправилна мотивация. Последните са роми, бедни, необразовани, слабо политически активни и са от селата...
Такава им е работата на социолозите, ще кажете, ама "политологическите" им внушения започнаха да идват в повече. За онези, които още се замислят, разбира се, кой какво ни говори, защо го прави и какво иска да ни каже. Какво толкова, ще речете, кой им обръща внимание на проучванията, толкова пъти се издъниха. Платили са им на хората, утре ще им плати друг, ще кажат обратното.
Макар самите анализатори на общественото мнение откровено да признават, че "следва да се отнасяме със сериозна доза съмнения към данните от всички социологически проучвания", в предизборния период "следите остават". Безпардонното натякване, че избирателната активност на левите вдигали възрастните, хората от по-малките населени места и слабо образованите, може и да хване ред. Нагледали сме се за 22 години как месеци преди вота се правят "прогнози" за балотажа и ведри наивници се хващат с мисълта: "Абе, ще отида да гласувам, когато има смисъл". Това хоро тропат и цели електорани групи, люшкани от политическите си водачи. После - резултатите не били представителни!
В изследването на НЦИОМ лесно може да се констатира противоречие с коментара, че "най-висока готовност да гласуват изразяват респондентите на възраст над 60 години и жителите на селата, но и високообразованите, хората с по-висок от средния жизнен стандарт, както и тези с изявени политически симпатии" (стр.5). Около една пета от избирателите пък се колебаели за кого и дали изобщо да гласуват. Това пък било по-характерно за младите - до 29 години, и за столичани.
Е? Какво разбирате от последните изречения? След като е обичайно младите да са в по-голяма степен аполитични, защото такива ги направихме, и "неориентирани", поради още живата си вяра, че "ще се измъкнат оттук", не е ли естествено да се колебаят. А столичани? Ами в София живее вече половината народ от активното население на страната, ама това прави ли го столичанин?
Готовност да гласуват на 23 октомври имали цели 64 на сто от "респондентите", отчита НЦИОМ, но пък 38 процента от тях още не знаели, че този път в квардатчето ще се пише само хиксче - по диагонал, от ъгъл до ъгъл. Ех, мъка! Ако излезеш извън очертанията или не стигнеш до ъгълчето, бюлетината става невалидна, да не говорим за кръстчета, чавки, кръгчета и пр.
Къде по дяволите отиват тогава всичките социологически проучвания? Здрав да е разделеният превантивно данъкоплатец - колкото по-разединен, толкова по-лесно минава номерът на китайката. А това е целта, нали?