29 Март 2024петък07:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Едно наум

Растения хищници на лов за насекоми и... плъхове

Отглеждани вкъщи, те могат да ви отърват от мухи, комари, оси, всякакви буболечки и дори гризачи

/ брой: 154

visibility 450

Мария Попова,
ландшафт архитект

Напоследък атрактивните насекомоядни растения добиха популярност и като декоративни цветя, отглеждани вкъщи. Така те от една страна ще разкрасят обстановката, а от друга ще бъдат и полезни, като ви отърват от досадните мухи, комари и всякакви заблудени буболечки, намерили приют в някой ъгъл на вашия дом.
Важно! При купуване на такова растение не бързайте да го храните с насекоми, за да видите как отваря капаните си! Така то ще изхаби много енергия и поставено в стайни условия, това може да е фатално за него. Оставете го да се адаптира и само да улови своята плячка. Растенията от този вид са топлолюбиви, но не обичат прякото слънце. Поливайте не директно, а в чинийката под саксията, и не оставяйте да заседява вода повече от 2-3 дни.
По-голямата част от хищните растителни видове обитават блатисти, мочурливи терени, дъждовни тропически гори или малки сладководни басейни. Тези местности са бедни на фосфорни и особено на азотни соли, затова растенията са развили способността да си похапват и... насекоми. Чрез тях те си набавят необходимите важни микроелементи.
Тези цветя изпускат миризливи секрети и са обагрени в ярки и привлекателни цветове, с които лесно подмамват жертвите си. Растенията са примамливо нашарени в богата гама от червени, зелени, жълтокафяви нюанси, а петната и жилките са в розов и тъмновиолетов цвят. Когато пленникът попадне върху изкусителните "капани", те се затварят и бавно унищожават жертвата си. Погълнатото насекомо попада в сок, който е силно отровен. Растението се нахранва, като изсмуква вътрешностите му и ги разгражда. В продължение на 6-8 часа насекомото е изцяло смляно...
В природата се срещат повече от 500 вида месоядни растения. Те хващат плячката си с власинки или фуниеобразни капани и чрез пипала. Изяждат месото и изпиват кръвта с ластарите си, а оставят скелета.


Най-известните насекомоядни растения са представителите на семейство Канички - (Nepenthaceae), което включва около 70 вида, растящи в Северна Австралия, Индонезия, Мадагаскар, Шри Ланка и най-много в Югоизточна Азия - полуостров Калимантан. Най-впечатляващото при тях е метаморфозата на листа.
В началото има видоизменена широка зелена листна дръжка. Същинският лист понякога надхвърля 3 кг. Формата му е променена неузнаваемо до красиви канички-гърненца, разположени с отвора нагоре. На дължина достига от около 2,5 до 50 см. При някои канички по периферията на отвора им се образуват остри назъбвания и твърди власинки, насочени навън. Така те са защитени от птици, влечуги и гризачи. Насекомите обаче за тях са лесна плячка. Попаднат ли вeднъж там, да излязат е невъзможно.


При други видове от отвора надолу се образува участък от восъчен налеп, който е толкова хлъзгав, че дори най-пъргавите инсекти не успяват да се задържат и се свличат на дъното на каничката. Гъстата ензимна течност разлага белтъчните вещества на вече удавените насекоми...
Някои от растенията успешно се култивират като саксийни. Непенсите имат нужда от вода в каничките, затова поливайте обилно. Те са топлолюбиви видове, които, ако искате да  приютите  в дома си, може да отгледате в кошнички със смес от торф, сфагнум и не докрай угнил компост.
Друго известно насекомоядно растение е Drosera. У нас е познато под името росянка заради малките капчици, разположени по върховете на власинките на листата му, наподобяващи росата. Това вещество е подобно на туткал, с което всъщност захваща насекомите.


Представлява дребно многогодишно растение. Съществува в различни форми из целия свят. Когато насекомите попаднат върху листа на растението, залепват за течността. Опитвайки се да се отскубнат, предизвикват вибрации върху листата. Растението усеща това и листът започва да се навива. Така растението хваща още по-здраво уловената жертва. Насекомото бива разградено със специален ензим, който съдържа парализиращи и разтварящи ферменти. Меките части на насекомото се разграждат и растението ги асимилира. След като преработи плячката, листът отново се изпъва, готов за нова жертва.
Дросерата расте в блатисти терени, където почвите са бедни на азот. Поради това тя е развила такава система на хранене, за да оцелее. В нашата страна, във влажните зони в планините, може да срещнете кръглолистната росянка. Ако искате да отгледате у дома причудливото цвете, е необходимо да му намерите слънчево място, както и да поддържате почвата постоянно влажна. Важно е и редовно да пулверизирате. Дросерата ще цъфне пролетта и лятото с богата гама от нежни бели, розоволилави или жълти цветове.
Това красиво растение намира широко приложение в медицината. Има и антибактериално и противоспазматично действие. Това го прави чудесно средство за отпускане мускулите на дихателните пътища. Също така успокоява сухата кашлица, хроничния бронхит, астмата и фарингита.
Друг известен вид е Венерината мухоловка (Dionaea muscipula). Произхожда от Североизточна Каролина, САЩ. Това растение може да се затвори с изключителна скорост, ако времето е топло и горещо, но ако е по-хладно, реакциите му се забавят. Когато е хванало жертвата си, то започва да стяга примката, докато стане с почти плоска форма. Вътре секретира ензим, който разгражда плячката. Този начин на ловуване е уникален за всички растителни видове.
Растението не хаби излишно енергията си и не се впуска на лов при фалшива тревога. Когато капанът се затвори, механизмът е безпогрешен. Връщане назад няма.
Във високите части на Филипините е открито ново огромно хищно растение, което яде освен насекоми и... плъхове! През 2000 г. английски мисионери, изкачвайки хълма Виктория, забелязват растението. Заинтригувани от информацията за новия вид, ботаниците Аластейр Робинсън и Андреас Флейшман от Университета в Мюнхен устройват през 2007 г. експедиция до Филипините за този интересен екзотичен вид. Те намират растението и го наричат Nepenthes attenboroughii в чест на Дейвид Атънборо - британски телевизионен водещ и естествоизпитател.
Това растение е сред най-големите хищни видове. То притежава камбановидни образувания с височина до 30 cм и ширина при гърлото до около 16 cм. Примамва освен насекоми, така и големи гризачи. Обемът на камбанките е около 1,5 литра, но се срещат и камбанки с обем около 2 литра.
 Растението достига до около 1,5 м височина. Има месести листа, без дръжки, продълговати до елипсовидни. Камбанките му са с отворени капачета,  изпълнени с течност. В тях попадат дребни животни и различни насекоми.
 Освен цветните растения в природата се срещат и гъби, които "похапват" малки животински организми. Гъбата Arthrobotrys oligospora, която се развива върху гниещи растения, хваща червеи и дребни животинки. Ролята на примка играе мицелът, който образува различни разклонения.
 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ