26 Април 2024петък09:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Позиция

Расте и оглупява

Танци около дупката пред ЦУМ: "Да спасим Фандъкова, пък после ще видим"

/ брой: 236

автор:Светлана Велева

visibility 1379

"Расте, но не старее" е написано в герба на един от най-древните градове в Европа - София. Но растейки, погрознява и оглупява, ако се съди по някои от проектите, които са част от "растежа" й. Сигурно първо се сетихте за кичозните и криви плочки и нелепи фонтани на обновения бул. "Витоша"? Примерите са много, но думата ми е за най-големия музей на открито, който трябва да е готов до края на януари 2016-а. Голям, колкото дупката пред ЦУМ, зейнала във връзка със строежа на метрото, която се оказа "археологическа находка". Дупка, ама скъпа дупка -  16 млн. лева, колкото да се построят близо 20 детски градини. Как и за какво са отишли тези пари, не става ясно.
Началото на проекта е през юли 2011 г., по времето на първия кабинет на ГЕРБ. Тогава при археологически проучвания във връзка с изграждането на метростанция "Сердика 2" бяха открити останки от античния град и така се стигна до проекта "Античен културно-комуникационен комплекс "Сердика". Финансирането е по оперативна програма "Регионално развитие". Година след започването си проектът бе спрян заради процедури и обжалване от страна на една от фирмите. Мястото на разкопките се превърна в приют за бездомни, а голяма част от него бе обрасла в бурени. През 2013 г. имаше известно съживяване, като от Столичната община обясняваха, че проектът се забавя, но ще бъде изпълнен в законовите срокове. След това отново бе занемарен и стоя безстопанствен, а откритите там находки от римско време се рушаха.
След множество сигнали за важността на този обект и за това, че независимо каква е политическата обстановка в страната, такъв важен археологически обект не трябва да бъде оставен на произвола на съдбата, през пролетта на т.г. Столичната община, министерствата на културата и регионалното благоустройство подновиха изграждането на голямата забележителност. Комплексът е един от най-големите български музеи на открито с площ от 8000 кв. м, разположен между площад "Независимост" и бул. "Мария Луиза".
Какво обаче можем да видим в последните дни. Минаващи с почуда наблюдават как старите останки от антична Сердика постепенно се разрастват - при това с чисто нови "руини". Работници редят чисто нови червени плочки и мозайка върху археологическите находки. Циментови стълби се възкачват към ЦУМ и опират в древните зидове, изглеждат нелепо като на свинче звънче. Наблюдатели иронично коментират, че на едно място ще си имаме три исторически епохи - джамия (ХVI век) от времето на Сюлейман Великолепни, зад нея е бившият ЦУМ (ХХ в.) от времето на Тодор Живков, а пред нея - руини (ХХI в.) от времето на Бойко Борисов. Освен места за музейно експониране на находките, проектът за 16 млн. предвижда обособени зони за отдих, артгалерия и книжарница, както и стълбища, междинна тераса, площадка и четири асансьора. А също зали, технически помещения и пространства за културни мероприятия.
 До крайния срок на проекта остават около 100 дни. След като мрежата се надводни със снимки и коментари и подигравки за нелепата бутафория в центъра на столицата, министърът Рашидов явно вече не можеше да не реагира. Вчера той спря "строителството". Щял да събира експертни комисии да видят какво да се прави с обекта. Простете, но нали тъкмо експертните комисии на МК са одобрили този проект - подписан, одобрен, прошнурован, изпълняван, гълтащ милиони? И тъкмо проектът да стигне до финала, министърът изведнъж прозря, че той не е читав! С една дума - да спасим Фандъкова за изборите, пък после ще видим...    

 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 633

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 665

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 627

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 653

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 551

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 750

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 670

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 695

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ