Безпрецедентната гореща вълна, която удари западното крайбрежие на Канада и САЩ с температури близо до 50 градуса по Целзий остави над сто жертви в двете страни, съобщава „Дойче Веле“, цитирана от БГНЕС.
В Канада властите в Британска Колумбия обясниха, че екстремните температури са причина за необичайно увеличаване на смъртните случаи през последните дни, до такава степен, че смятат, че топлинната вълна е по-висок риск от COVID-19.
Криминалният директор на тази провинция Лиза Лапоинте заяви, че между 25 и 28 юни, съвпадащо с горещата вълна, има над сто смъртни случая в сравнение със средния брой смъртни случаи по това време на годината.
В този смисъл средният брой смъртни случаи между тези дати е трябвало да бъде 130, но че е достигнал до 233.
Ситуацията е сериозна и в САЩ, въпреки че горещата вълна засега е причинила по-малко смъртни случаи, отколкото в съседната страна.
Щатите Вашингтон и Орегон са най-засегнати от високите температури.
В щата Вашингтон, граничещ с Канада се съобщава съответно, за два и три смъртни случая поради хипертемия - състояние, при което човешкото тяло опасно прегрява от топлинен удар.
Служители от Бремертън, град в същия щат, заявиха в сряда, че горещината може да е допринесла за четири смъртни случая, според местния вестник „Kitsap Sun“.
Според официални източници в Орегон също има три смъртни случая поради високи температури.
"Пикът на топлината", причинил това бедствие на западния бряг на двете страни, започна да се движи навътре, въз основа на температурите в други щати на САЩ и канадските провинции.
В Канада това атмосферно явление се движи на изток към провинциите Алберта и Саскачеван.
Алберта, която е съседна на Британска Колумбия, вече започна да записва рекордни температури за провинцията
Междувременно, термометърът в американския щат Айдахо, който граничи с Вашингтон и Орегон, е надвишил 40 градуса по Целзий.
В разгара на тази панорама президентът на САЩ Джо Байдън обяви временно увеличение на заплатата на пожарникарите, наети от федералното правителство, до минимум 15 долара на час, в опит да ограничи въздействието на пожарите в западната част на страната.
Мярката идва, тъй като поне 36 пожара се вихрят в щати като Калифорния, Орегон, Вашингтон, Колорадо и Аризона, в много случаи подсилвани от силната гореща вълна, която удря западното крайбрежие на страната.
"Трябва да действаме бързо. Закъсняваме", каза Байдън по време на виртуална среща с губернаторите на осем западни щати: Калифорния, Орегон, Вашингтон, Колорадо, Невада, Ню Мексико, Юта и Уайоминг.
Байдън отново свърза горещата вълна с климатичната криза, която според него превърна пожарите в проблем, който „вече не е сезонен, а целогодишен“, така че правителството му позволи на пожарникарите, които работят във федерални земи, да запазят поста си и след летния сезон.