28 Април 2024неделя07:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Радикални партии набират скорост в Гърция

Оказахме се “експерименталното морско свинче” в ръцете на международните кредитори, заяви Папандреу

/ брой: 103

автор:Дума

visibility 400

Гърция е "експериментално морско свинче" в ръцете на международните кредитори, заявява бившият гръцки премиер Георгиос Папандреу в интервю за американското сп. "Тайм". Според него европейските партньори на Гърция отказали да признаят саможертвите на гръцкия народ страната да излезе от кризата.
"Европейските ръководители-популисти не признават саможертвите на гръцкия народ. Някои твърдят, че проблемът не е Гърция, а гърците... Как може някой държавен глава да каже, че подкрепя Гърция, а в същото време оценява гърците като мързеливи", чуди се Папандреу. По неговите думи икономическите мерки не могат да бъдат избегнати.
"Но те можеха да станат по-умерени за народа и особено за тези, които не са виновни, като пенсионерите и работниците. Всички платихме за кризата и при това - твърде скъпо", посочва Папандреу.
Междувременно Гърция се готви за избори. От дълго време Гърция беше управлявана от две партии, но кризата разгневи дотолкова избирателите, че периферни партии са на път да спечелят силна подкрепа на изборите в неделя, което потенциално може да преначертае политическия пейзаж, отбелязва АФП. След края на военната хунта през 1974 г. лявата партия ПАСОК и консервативната "Нова демокрация" се редуваха във властта, като лесно печелеха общо около 80% от гласовете на избирателите. Сега много избиратели искат това удобно уреждане на нещата да приключи. В неделя двете партии, които за първи път в историята са партньори във временното коалиционно правителство на технократа премиер Лукас Пападимос, ще имат късмет, ако успеят да съберат 50%, показват анкетите.
Избирателите обвиняват двете основни партии за бъркотията във финансите на страната през последните десетилетия, заради която Атина беше принудена да се съгласи на строги мерки за икономии в замяна на две големи международни спасителни помощи. Вместо това хората се обръщат към многобройните други партии, включително нереформираните комунисти, крайнодясна партия, чийто символ много прилича на свастика, и един куп други националистически и леви партии. Заради продължаващите икономически предизвикателства изборите може да доведат на власт коалиционно правителство, подобно на това, оглавявано от Пападемос.
"Нова демокрация" продължава да се смята за най-голямата партия с преднина между 4% и 8%, но нейният лидер Андонис Самарас е категоричен, че няма да работи с ПАСОК за сформиране на ново коалиционно правителство. Това открива възможност за по-малките партии да засилят влиянието си в политиката, ако успеят да загърбят собствените си значителни различия и докажат, че не са просто партии на протеста.
"Изправени сме пред две възможности. Може да има коалиция между ПАСОК и "Нова демокрация", т. нар. партии на меморандума", казва политологът Томас Геракис, имайки предвид непопулярната спасителна помощ от ЕС и МВФ, с която Гърция се съгласи през 2010 г. "Или може да има антимеморандумно правителство, сформирано от малките партии, въпреки че има големи различия между тях", допълва той пред АФП.
Някои от тези партии като комунистите и лявата партия СИРИЗА се борят с основните движения и помежду си от години. "Ние казваме не на меморандума и да на еврото. Поради това имаме успех", казва Ирене Дуру, кандидатка на партия СИРИЗА, която може да спечели между 7% и 13% от гласовете на избирателите. "За първи път виждаме толкова много хора под 35-годишна възраст да подкрепят нашата кампания", допълни тя.
За да намали дефицита от 15,6% през 2009 г., социалистическото правителство и последвалата коалиция между социалисти и консерватори намали заплатите и пенсиите с до 40% през последните две години. "Другите партии излъгаха", заяви лидерката на Комунистическата партия Алека Папарига на голям митинг във втория по големина град в страната Солун. "Те казаха, че ЕС ще постави Гърция на пътя на просперитета, че заплатите и пенсиите ще бъдат защитени от еврото", допълни тя.
Новите партии изникнаха като пряк резултат от икономическата криза, сформирани от дисиденти, напуснали ПАСОК и "Нова демокрация", защото не одобряват допълнителните мерки за затягане на коланите. Една от най-успешните нови партии, националистическата Партия на независимите гърци, изгради предизборната си кампания върху атаки срещу мотора на еврозоната Германия и обеща да отхвърли спасителния план на ЕС и МВФ като незаконен и противоконституционен.
"За първи път има много голям избор, може да се избира между поне десет реални партии", заяви Илиас Николакопулос, един от водещите политолози в страната.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 722

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 724

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 642

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 665

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ